23.9 C

Άρης – Κολοσσός 98-91: «Κίτρινο» το… θρίλερ με ηγέτη τον Μπλούμπεργκς κι «έπιασε» τετράδα (pics+vids)

Ο Άρης δυσκολεύτηκε πολύ από τον Κολοσσό Ρόδου στη Θεσσαλονίκη όμως επικράτησε με 98-91, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν στη σύνθεσή τους, τους τραυματίες Μποχωρίδη και Ντε Σόουζα, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη νίκη έχοντας πλέον ρεκόρ 9-7 και 25 βαθμούς και συγκατοικώντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Προμηθέα Πάτρας.

Από την άλλη οι Ροδίτες προσπάθησαν γενναία για αλλά δεν απέφυγαν τη δέκατη ήττα τους σε 16 αναμετρήσεις και με 22 βαθμούς στέκονται μόνοι τους στην όγδοη θέση της κατάταξης.

Παράλληλα οι «κίτρινοι» έβαλαν... φρένο σε μία αρνητική παράδοση έξι διαδοχικών ηττών από τον Κολοσσό στην έδρα τους, καθώς δεν τα είχαν καταφέρει μετά τη σεζόν 2016-17.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, από την αρχή ήταν φανερό ότι οι δύο ομάδες θα επεδίωκαν να δώσουν γρήγορο ρυθμό και να ανεβάσουν ψηλά το σκορ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις από νωρίς και ξέφυγαν γρήγορα-γρήγορα με δέκα πόντους (17-7), ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν χάρη στον Πετρόπουλο και πλησίασαν, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-18.

Η δεύτερη περίοδος έμελλε να είναι ακόμα πιο θεαματική, από τη στιγμή που οι άμυνες δεν κατόρθωναν να διαδραματίσουν καθόλου σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Κι αυτό συνέβαινε διότι συνήθως οι επιθέσεις ήταν στοχευμένες και τα σουτ πραγματοποιούνταν με καλές προϋποθέσεις. Οι «κίτρινοι» διατηρούσαν διαρκώς την πρωτοπορία ακόμα και με διψήφιες διαφορές της τάξεως των δέκα πόντων έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα, όμως δεν ξέφυγαν όσο θα ήθελαν και το ημίχρονο τελείωσε με 53-48.

Το τρίτο δεκάλεπτο θύμισε σε μεγάλο βαθμό όσα είχαν συμβεί έως εκείνο το χρονικό σημείο. Κι αυτό διότι οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να αποσπαστούν αλλά δεν τα κατάφερναν. Στο 26' προηγήθηκαν με εννιά πόντους (68-59), όμως «κόλλησαν» ξανά στο σκοράρισμα και οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν (68-65). Τελικά στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Nick Galis Hall» έγραφε 71-69 και το ντέρμπι συνεχιζόταν.

Φυσικά δύσκολα θα άλλαζε η εικόνα στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν διαρκώς στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν ανεπιτυχώς να ξεφύγουν και τους φιλοξενούμενους να έχουν κολλήσει σαν... βδέλλα επάνω τους. Στο 39' η ομάδα του κόουτς Καστρίτη είχε προβάδισμα πέντε πόντων (88-83) πριν μειώσει με δύο βολές ο Κολοσσός σε 88-85. Οι φιλοξενούμενοι δεν πλησίασαν ποτέ περισσότερο και η κόρνα της λήξης βρήκε τον Άρη νικητή με 98-91, με τον Μπάνκστον να είναι εύστοχος σε κρίσιμες βολές.

Ο «ΚΑΥΤΟΣ» ΚΑΙ ΟΙ... ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΕΣ: Ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους και με τους 20 πόντους που σημείωσε, τους οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη, προσφέροντας παράλληλα 5 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Κρις Μπάνκστον (19π.) -με πολλές σημαντικές εύστοχες βολές- και ο Χάρελ (15π.). Για τους ηττημένους ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους και ο Περάντες πρόσθεσε 16.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σ' ένα παιχνίδι που όπως μαρτυρά και το σκορ ήταν πολύ ισορροπημένο, ο Άρης βρήκε περισσότερους πόντους εκμεταλλευόμενος λάθη του Κολοσσού, στον αιφνιδιασμό αλλά και από δεύτερη ευκαιρία μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Επιπλέον οι «κίτρινοι» έκαναν σαφώς λιγότερα λάθη από τους Ροδίτες.