21.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Άρης – Κολοσσός 68-74: Σαν στο σπίτι του (pic, vids)

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση και ειδικά στην περίπτωση των επισκέψεων του Άρη στο Nick Galis Hall, δεν μπορεί κανείς πια να μιλάει σύμπτωση. Η ομάδα της Ρόδου αν και μετρούσε φέτος μόνο ήττες μακριά από το νησί και επισκέφτηκε τον πολύ φορμαρισμένη και πλήρη μετά από καιρό Άρη, κατάφερε να μείνει όρθια στο «Παλέ» επικρατώντας με 74-68.

Και δεν μπορεί να μιλήσει κανείς για σύμπτωση αφού αυτό ήταν το ένατο συνολικά και έκτο συνεχόμενο διπλό του Κολοσσού στην έδρα του Άρη. Δεδομένου μάλιστα ότι τα κατάφερε απόντων του πρώτου σκόρερ του Τι Τζέι Σταρκς, του Χάρη Γιαννόπουλου και του Σωτήρη Μπιλλή, το σημερινό αποτέλεσμα παίρνει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις.

Για τον Άρη, από την άλλη πλευρά, μπορεί να θεωρηθεί ένα σοκ. Οι «κιτρινόμαυροι» μετρούσαν τέσσερις νίκες σε πέντε εντός έδρας ματς, έχοντας χάσει μόνο από τον Ολυμπιακό ενώ «έτρεχαν» ένα σερί πέντε νικών στα έξι τελευταία παιχνίδια τους. Δεδομένου ότι εμφανίστηκε χωρίς προβλήματα και σε ένα κατάμεστο, για μία ακόμη φορά, Nick Galis Hall η σημερινή ήττα είναι αναμφίβολα εκτός από σοκ και αγωνιστικό πισωγύρισμα.

Ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι με τη γνωστή, πολύ επιθετική άμυνα του στο παιχνίδι αλλά Νετζήπογλου και Γκούντγουϊν φορτώθηκαν γρήγορα με δύο φάουλ, πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών δράσης. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες κάτι που τους οδήγησε σε χαμηλό σκορ στο 6’ (8-8). Είχε προηγηθεί μία σοκαριστική στιγμή, με τον Χρήστο Ιορδάνου να δέχεται ακούσιο χτύπημα από τον Τσέβεζ Γκούντγουϊν και να πέφτει αιμόφυρτος στο παρκέ. Ο Κολοσσός όμως βρήκε μερικά περιφερειακά σουτ και με ένα σερί κατάφερε να προηγηθεί με 22-10 πριν το σταματήσει σε «νεκρό» χρόνο ο Τζος Χάγκινς με το τρίποντο που έκανε το 13-22.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άρης είχε 5/23 σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ πήρε μόνο δύο πόντους από τα έξι επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε. Ο Κολοσσός στο ίδιο διάστημα είχε 7/12 σουτ.

Οι γηπεδούχοι μέσα από την άμυνα τους πλησίασαν στους έξι (18-24) χωρίς όμως να μπορούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση ώστε να μπορέσουν να προσπεράσουν (22-28 στο 16’). Ο Κολοσσός έκλεινε τη ρακέτα του και με «παγίδες» κάλυπτε την αδυναμία του απέναντι στα πεντάρια του Άρη ενώ στην επίθεση διάβαζε όσα του έδιναν οι γηπεδούχοι, έχοντας πολύ ουσιαστικό τον Δημήτρη Κατσίβελη που έφτασε τους 10 πόντους. Έτσι κατάφερε να ξεφύγει με 10 (22-32 στο 18’). Ο Άρης όμως ξεκόλλησε στην επίθεση, βρήκε σουτ από μακριά και μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (30-33 στο 19’) για να κλείσει το ημίχρονο με μια απόσταση τριών πόντων μεταξύ των δύο ομάδων (32-35).

Ο Κολοσσός συνέχισε να είναι πιο εύστοχος εκτελώντας με 48% εντός πεδιάς έναντι του ισχνού 30% του Άρη, όμως οι γηπεδούχοι είχαν μόλις τρία λάθη έναντι εννιά των φιλοξενούμενων.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν χωρίς ρυθμό στην τρίτη περίοδο μένοντας χωρίς σκορ στα τρία πρώτα λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης για να προσπεράσει μετά από ώρα (36-35). Συνέχισε όμως να έχει δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι γεγονός που δεν του επέτρεψε να χτίσει ένα προβάδισμα και έτσι ο Κολοσσός βρέθηκε και πάλι μπροστά (41-47 στο 27’). 10 λεπτά πριν το τέλος πάντως όλα ήταν ανοιχτά (46-49).

Οι Ροδίτες συνέχισαν να φορτώνουν με άγχος τους γηπεδούχους αφού με ένα σερί 5-0 άνοιξαν την «ψαλίδα» στους οχτώ (46-54 στο 33’). Ο Άρης με ένα σχήμα τριών περιφερειακών και με πολύ πιεστική άμυνα στο δεύτερο μισό του γηπέδου προσπάθησε να πλησιάσει (51-56 στο 36’) όμως ο Κολοσσός διατηρούσε τον έλεγχο της κατάστασης (51-60 στα 3,5 λεπτά από το τέλος). Έτσι ο Καστρίτης έπαιξε ένα ακόμη χαρτί, με τέσσερα γκαρντ (Χάγκινς, Νότε, Μήτρου-Λονγκ, Τολιόπουλος) και τον Γκούντγουϊν. Ο Άρης άπλωσε την άμυνα του σε όλο το γήπεδο και βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (57-60) στο 38’. Ένα «μεγάλο» τρίποντο του Ντίξον στα 1:16 έκανε το 59-65 και με δύο βολές του Γκούντγουϊν έγινε το 61-65 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Κατσίβελης μιμήθηκε τον Ντίξον από την περίμετρο (61-68 στα 43’’) και ο Άρης με βολή του Σανόγκο και καλάθι του Νότε μετά από επιθετικό ριμπάουντ κρατήθηκε ζωντανός (64-68 στα 29’’).

Ο Κατσίβελης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ (64-70) για να απαντήσει ο Τολιόπουλος στα 12,9’’ (66-70). Ο Ντίξον ήταν επίσης εύστοχος και κλέβοντας την μπάλα στη συνέχεια τελείωσε το παιχνίδι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Δημήτρης Κατσίβελης έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του. Έμεινε έναν πόντο μακριά από την κορυφαία επίδοση του, σημειώνοντας 19 πόντους ενώ είχε έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ, μόνο δύο λάθη και εννιά κερδισμένα φάουλ. Στο τέλος «μίλησε» τόσο με ένα μεγάλο τρίποντο που έκανε το 61-68 στα 43’’ όσο και με δύο βολές που «έγραψαν» το 64-70.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Κολοσσός πήρε το παιχνίδι μέσα από την άμυνα του αφού κράτησε τον Άρη στους 68 και σε πολύ χαμηλά ποσοστά (24/74 σουτ). Παράλληλα δεν πλήρωσε τα οχτώ περισσότερα λάθη (18 έναντι 10) αφού οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις δύο περισσότερους πόντους από αυτά (14 έναντι 12).

Photo Credits: Eurokinissi