21.3 C

Άρης-Καρδίτσα 85-68: Κυριάρχησε για 25 λεπτά και ήταν αρκετό (pics,vids)

Ο Άρης προηγήθηκε για 20 πόντους διαφορά (56-36) στο (25') της αναμέτρησης, η Καρδίτσα έκανε την αντεπίθεσή της έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό και οι "κιτρινόμαυροι" επικράτησαν με 85-68 στο Nick Gallis Hall. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε "θραύση" στα ριμπάουντ, πήρε 20 παραπάνω(!) και 21 πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Νότε και Γκούντουιν είχαν από 18 και 12 πόντους αντίστοιχα για τον Άρη, ενώ για τους φιλοξενούμενους πάλεψαν οι Μπέιτμαν και Ντελόριερ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς (4') στην αναμέτρηση με 8-2. Όμως η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου αντέδρασε και προηγήθηκε με  9-8. Ο Γκούντγουιν όμως ήταν αρκετά ορεξάτος και με τους 8 πόντους που σημείωσε στο πρώτο δεκάλεπτο, έδωσε το προβάδισμα στον Άρη με 15-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "κιτρινόμαυροι" ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κλέψουν μπάλες και να σκοράρουν σε καταστάσεις αιφνιδιασμού. Μάλιστα στο (15') προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους διαφορά. Τα λάθη (14) των παιχτών της Καρδίτσας συνέχισαν να την πληγώνουν ενώ και οι αρκετές χαμένες βολές (11/18) δεν βοηθούσαν την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και ανέβασαν τη διαφορά στο +18 (44-26), πριν κάνει ένα μικρό 5-ο σερί η Καρδίτσα κλείνοντας στο -13 και το σκορ στο 44-31.

Στις αρχές της επανάληψης ο Άρης διεύρυνε και άλλο το προβάδισμα φτάνοντας στο +20 (56-36) στο (25') της αναμέτρησης. Κάπου εκεί όμως ήρθε και η μεγάλη αντίδραση της Καρδίτσας. Οι παίχτες του Βαγγέλη Αγγέλου έδειξαν σφυγμό και με τους Μπέιτμαν και Ντελόριερ έκαναν ένα πολύ καλό τελευταίο πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο. Με ένα σερί 17-5 έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, με το δεκάλεπτο να λήγει 61-53 υπέρ των γηπεδούχων όμως η Καρδίτσα είχε ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν έμειναν κοντά στο σκορ, όμως δεν μπορούσαν να μειώσουν πέρα από το -8 (68-60). Κάπου εκεί έμειναν από δυνάμεις ο Άρης συνέχισε να ανανεώνει δεύτερες επιθέσεις και κάπως έτσι διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ που βρίσκει τον Άρη  με θετικό ρεκόρ (4-3) και την Καρδίτσα στο 1-4.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ: Σέβεζ Γκούντουιν. Ο σέντερ του Άρη μπήκε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με αστείρευτη ενέργεια και αυτό φάνηκε και από τα χαρτιά της στατιστικής. Είχε 15 πόντους με 7/12 σουτ εντός πεδιάς, 9 ριμπάουντ και ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ριμπάουντ ήταν πραγματικά όλη η ιστορία της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν 56 ριμπάουντ, 21 παραπάνω από την Καρδίτσα, ενώ ανανέωσαν και 29 επιθέσεις. Πραγματικά εξωπραγματικό νούμερο, που δεν μπορούσε να μην είναι ο καταλυτικός παράγοντας της νίκης της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη.