21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Άρης-Ιωνικός Ν. 79-75: Επιβίωσε στο… θρίλερ με Κάουαν (pics+vids)

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε... θρίλερ ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Κάουαν που σημείωσε 25 πόντους πήρε μία σημαντική νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Ιωνικό με 79-75. Νίκη-ανάσα για τον Άρη, παραμένει σε δύσκολη θέση ο Ιωνικός.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά συναντώντας ιδιαίτερες δυσκολίες στη σύνδεσή τους με το καλάθι και τον Άρη να βρίσκει τους πρώτους του πόντους στο 5ο λεπτό. Ο δείκτης του σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα, με Θεσσαλονικείς και Νικαιώτες να προχωρούν σε μη ορθολογικές και άστοχες επιθέσεις. Στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου οι "κίτρινοι" έχτισαν διαφορά που έφτασε ως και τους 7 πόντους, κυρίως λόγω κάποιων εύστοχων σουτ τριών πόντων που βρήκαν στην επίθεση. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Άρη στο +6 (17-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα εμφανίστηκε καλύτερη, βρήκε λύσεις επιθετικά, υπερκάλυψε τη διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου και πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα τριών πόντων (31-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με Κάουαν και Ουίλιαμς μπροστάρηδες στην επίθεση, πήραν τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας ακόμα και σε διψήφια διαφορά (51-40), κλείνοντας εν τέλει το δεκάλεπτο στο +9 (61-52). Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο ο Ιωνικός έτρεξε ένα σερί 12-0 και με Χάμιλτον και Κολοβέρο σε μεγάλη μέρα, εξανέμισε τη διαφορά του Άρη περνώντας μπροστά στο σκορ (61-64). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Άρη τελικά να... επιβιώνει και να παίρνει μία σημαντική νίκη.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Κάουαν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Πέρα από τους 25 πόντους που σημείωσε, σκόραρε και το καθοριστικό καλάθι που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Άρη.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.