22.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Άρης-Γουλβς 72-83: Άδοξο φινάλε στο ευρωπαϊκό όνειρο (pics)

Ο Άρης έδωσε την πρώτη και... τελευταία του ευρωπαϊκή αναμέτρηση για φέτος καθώς γνώρισε την ήττα από τη Γουλβς (72-83) για τα προκριματικά του FIBA Europe Cup και μπήκαν τίτλοι τέλους από νωρίς στο φετινό ευρωπαϊκό του όνειρο. Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς οι Νότε, Χάγκινς, Καββαδάς, αλλά... δεν έφταναν.

Παραγωγικό ήταν το πρώτο ημίχρονο για Άρη και Γουλβς με τον δείκτη του σκορ να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα και τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά και να πηγαίνουν ισόπαλες στην ανάπαυλα (44-44). Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους Θεσσαλονικείς, ενώ στο δεύτερο η λιθουανική ομάδα βρήκε λύσεις επιθετικά και εκμηδένισε το προβάδισμα έξι πόντων του Άρη.

Το ματς παρέμεινε αμφίρροπο και στο δεύτερο μέρος, με την αναμέτρηση να κρίνεται στα τελευταία λεπτά. Ο Νότε με τον Χάγκινς τράβηξαν το κουπί επιθετικά για τον Άρη, με τον Άντας Γιουσκεβίτσιους και τον Ρετζιμάντας Μινιότας για τη λιθουανική ομάδα να βρίσκονται σε τρομερή μέρα. Εν τέλει η ομάδα των Μινιότας και Γιουσκεβίτσιους ήταν αυτή που πανηγύρισε καθώς επικράτησε με 83-72, κυριαρχώντας στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.