25.1 C
Σάββατο, 14 Σεπτεμβρίου, 2024

Άρης: Φιλική επικράτηση επί του Northwestern University με εξαιρετικό Νόλεϊ

Παρά τις πολλές ελλείψεις με τις οποίες αγωνίστηκε, ο Άρης επικράτησε του Northwestern University με 69-67, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο κλειστό του Ζωγράφου, στην Αθήνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν χωρίς τους Νέιθαν Λαζέφσκι, Ντιμόι Χοτζ, Μάνο Χατζηδάκη, Γιώργο Γκιουζέλη, τον άρτι αφιχθέντα Τρέι Γούντμπερι και τον νεοαποκτθέντα Τρέι Μπανκς. Παρόλα αυτά, με όπλο την άμυνα, πήραν τη νίκη γοήτρου στο τέλος, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 8 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη ήταν ο Λάντερς Νόλεϊ με 21 πόντους.

Ο Άρης ξεκινησε τον αγώνα με τους Ντετζούλιους, Πουρλίδα, Νόλεϊ, Μαντζούκα, Roberts. Με τρίποντα του Μαντζούκα και του Πουρλίδα προηγήθηκε 6-0. Οι Αμερικανοί με σερί 0-11 έκαναν το 6-11. Οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν 11-11 και πέρασαν 16-15, πριν το 16-19 της πρώτης περιόδου.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Νόλει ο Άρης μείωσε σε 21-22, πριν το κολέγιο κάνει το 21-31. Με καλή άμυνα αι πόντους των Τολιόπουλου, Ρόμπερτς, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μείωσαν σε 28-31. Με δύο τρίποντα του Νόλεϊ ο οποίος έφτασε τους 15 πόντους, ο Άρης μείωσε σε 38-40 στο ημίχρονο.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετέτρεψαν το 41-49 σε 49-49 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 54-55.

Με πέντε πόντους των Ντετζούλιους, Πουρλίδα, ο Άρης πέρασε με 59-55. Με τρίποντο του Τολιόπουλου και καλάθι του Νόλεϊ, έγινε το 64-62. Ο Αμερικανός με τον 21ο πόντο του έγραψε το 67-66 και ο Ντετζούλιους το 69-66. Με το σκορ στο 69-67, στα 1.5’’ πριν το τέλος, ο Μαντζούκας κέρδισε την κατοχή και ο Άρης κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-40, 54-55, 69-67.

ΑΡΗΣ: Nolley 21 (3), Τολιόπουλος 9 (2), DeJulius 10 (1), Μποχωρίδης 4, Clay 2, Roberts 8, Μαντζούκας 7 (1), Καζαμίας 2, Πουρλίδας 6 (2).

NORTHWESTERN UNIVERSITY: Leach 9 (1), Martinelli 13 (1), Barkley 3, Fitzmorris, Clayton 2, Mullins 6, Windham 5 (1), Hunger 12, Smith 1, Ciaravino 16 (3).