20.8 C
Πέμπτη, 17 Οκτωβρίου, 2024

Άρης–Χάποελ Ιερουσαλήμ 68-78: Ένας Ντε Τζούλιους δεν φτάνει (pic,vid)

Η νίκη και κυρίως η εμφάνιση της περασμένης εβδομάδας απέναντι στη Λιετκαμπέλις, δημιούργησε το αίσθημα της ικανοποίησης για τον Άρη, που έδειχνε ότι θα μπορούσε να πιαστεί από αυτό. Φαίνεται όμως ότι εξακολουθεί να ψάχνει γι’ αυτό το σημείο επανεκκίνησης. Ηττήθηκε από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Nick Galis Hall με 78-68, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε με 11 αλλά αποδείχτηκε ότι δεν αρκούσε η σπουδαία εμφάνιση του Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους που έβαλε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του.

Για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αυτή ήταν η τρίτη ήττα της σε τέσσερα ματς του Eurocup ενώ το συνολικό ρεκόρ της στη σεζόν είναι πια στο 1-7. Για τον Άρη φαίνεται ότι θα ακολουθήσουν μέρες που θα φέρουν νέες προσθήκες, καταρχήν στην ελληνική αγορά ενώ αναζητάει και έναν σέντερ στην ξένη αγορά. Όσο ανακατεύει την τράπουλα όμως, ζητούμενο είναι να παίρνει αποτελέσματα.

Ο Άρης μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι και με πέντε πόντους του Ντε Τζούλιους προηγήθηκε με 7-2 στο 3’ όμως ο Αμερικανός ήταν άστοχος στις επόμενες επιθέσεις που σχεδόν μονοπωλούσε και η Χάποελ με επιμέρους 13-2, προσπέρασε με 15-9 στο 5’, παίρνοντας εννιά πόντους του Κρις Τζόνσον. Ο Άρης έβγαλε περισσότερη ένταση στην περιφερειακή άμυνα του, αφού από εκεί «χτυπούσε» η Χάποελ, όμως στην άλλη πλευρά του παρκέ δεν ήταν εξίσου αποτελεσματικός. Στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω με έξι (17-23).

Ο Άρης μπήκε καλά και στη δεύτερη περίοδο με τον Ντε Τζούλιους να ανακτά την επαφή του με το καλάθι της Χάποελ και έτσι μείωσε στο 22-25. Παρότι η Χάποελ επιχείρησε να ξεφύγει ξανά (22-29), ο Αμερικανός γκαρντ κράτησε τους «κιτρινόμαυρους» κοντά στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε 16 από τους 28 πόντους των 15 πρώτων λεπτών (28-29). Το σερί του Άρη έφτασε στο 11-0 για να βρεθεί μπροστά με 33-29 (17’), αφού την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι είχαν σοβαρές δυσκολίες στην επίθεση τους. Η διαφορά έφτασε και στους επτά (39-32), σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο και με ένα πραγματικό σόου του Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους που είχε 18 πόντους.

«Χτίζοντας» πάνω στο τελευταίο επτάλεπτο του ημιχρόνου, ο Άρης βρέθηκε προηγούμενος με διψήφια διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (43-32), αφού κράτησε τη Χάποελ χωρίς πόντο για 3,5 λεπτά. Είναι ενδεικτικό μάλιστα της… πλημμύρας που αντιμετώπιζε, το γεγονός ότι μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου είχε 1/12 βολές! Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν όμως για μερικά λεπτά τη συγκέντρωση τους, έκαναν λάθη και δέχτηκαν ένα 9-2 (45-41). Στο 30’ όλα ήταν ανοιχτά (51-48).

Η εκκίνηση της τέταρτης περιόδου ήταν πολύ κακή για τον Άρη που έδειξε αδικαιολόγητη χαλάρωση στην άμυνα του, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Χάποελ. Έκανε ένα επιμέρους 19-6 και βρέθηκε από το… πουθενά με διαφορά 10 πόντων (57-67 στο 35’). Ο Άρης έψαχνε μεγάλα σουτ για να επιστρέψει αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος από μακριά. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο τα πάντα είχαν κριθεί (62-75).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Το χειροκρότημα στο τέλος προς τον Ντέιβιντ Ντε Τζούλιυος δεν ήταν μόνο για την «30άρα» του αλλά για το γεγονός ότι πάλεψε σε κάθε δευτερόλεπτο της παρουσίας του στο παρκέ. Ο Αμερικανός είχε 30 πόντους με 7/8 βολές, 10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 κερδισμένα φάουλ και 31 ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Χάποελ έφτασε στη νίκη σε ένα ματς στο οποίο είχε 11/28 βολές. Κι όμως ο Άρης ηττήθηκε γιατί μέτρησε 3/28 τρίποντα.

Photo Credits: Eurokinissi