19.6 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Άρης-ΑΕΚ 91-73: Την “εκτέλεσε” με επιθετική πολυφωνία! (pics+vids)

Ένας εντυπωσιακός Άρης το τέταρτο δεκάλεπτο "εκτέλεσε" την ΑΕΚ με επιθετική πολυφωνία φτάνοντάς την στην βαθμολογία έχοντας πλέον το ίδιο ρεκόρ (7-8)! Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εκπληκτικός Κάουαν με 21, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο "διπλός" Τζούστον (15 πόντους, 12 ριμπάουντ)!

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παρκέ με το ξεκίνημα της αναμέτρησης και έχτισε γρήγορα διαφορά με ένα σερί 7-0 στο πρώτο δίλεπτο. Οι γηπεδούχοι με τον Κάουαν και η ΑΕΚ με τον Μαυροειδή απειλούσαν κυρίως τα αντίπαλα καλάθια, με τον Άρη να βρίσκεται σταθερά σε θέση οδηγού. Το τρίποντο του Κολόμ 3:35' πριν το τέλος της περιόδου ήταν εκείνο που έδωσε στην ομάδα του Στέφανου Δέδα για πρώτη φορά το προβάδισμα και ένα λέι απ του Ράουτινς την έβαλε μπροστά με τρεις τρέχοντας συνολικό σερί 8-0 (16-19). Η ΑΕΚ με τρία ακόμα σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ75 από Παππά, Φλιώνη και Ράουτινς απέκτησε προβάδισμα εννέα πόντων (19-28), με το τρίποντο του Πουλιανίτη και το δίποντο του Ράουτινς να κλείνουν το δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους στο +8 (22-30).

Όπως ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο έτσι έπραξε και στο δεύτερο ο Άρης και με ένα σερί 12-0 αυτή τη φορά, έχοντας τον Νετζήπογλου να εκτελεί πίσω από τα 6μ75 υπερκάλυψε τη διαφορά που είχε χτίσει η ομάδα του Στέφανου Δέδα και πέρασε μπροστά με 34-30. Ο Άρης από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα το διατήρησε, αλλά και το αύξησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, πριν... ξεκολλήσει η ΑΕΚ επιθετικά και τον πλησιάσει σε απόσταση ενός τριπόντου στην ανάπαυλα (44-41).

Για ακόμα ένα δεκάλεπτο ο Άρης ξεκίνησε με... πατημένο το "γκάζι" και με ένα σερί 6-0 απέκτησε διαφορά εννέα πόντων (50-41). Ένα κερδισμένο αντιαθλητικό του Παππά έδωσε 4 πόντους στην ΑΕΚ σε συνδυασμό με το καλάθι του Χάμερ και έριξε τη διαφορά ξανά σε απόσταση τριών πόντων (56-53). Αυτή ήταν και η διαφορά με την οποία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο (62-59).

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Άρης ήταν καταιγιστικός! Με ένα σερί 14-0, εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (77-59). Η ΑΕΚ έδειχνε ανήμπορη να επιστρέψει στο ματς και ο Άρης πέτυχε μία μεγάλη σε έκταση νίκη με 91-73!

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Ο "ΔΙΠΛΟΣ": Μπορεί ο Κάουαν να ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, όμως ιδιαίτερα κομβική ήταν η παρουσία του Σακούρ Τζούστον που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Άρης υπερτερούσε σχεδόν σε όλους τους τομείς στο Αλεξάνδρειο, μεταξύ των οποίων τα ριμπάουντ (40-34), η ευστοχία σε δίποντα (64%-44%), τρίποντα (39%-35%), ενώ είχε και λιγότερα λάθη σε σχέση με την ομάδα του Στέφανου Δέδα (9-12).