25 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Άρης-ΑΕΚ 74-64: Αχτύπητος στο “κάστρο του”! (pics+vids)

Ο Άρης δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα επικρατώντας με 74-64 της ΑΕΚ στο Nick Gallis Hall. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, επέστρεψαν και για πολύ ώρα βρισκόντουσαν σε "απόσταση βολής". Όμως δεν τα κατάφεραν ποτέ να προηγηθούν. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα πολλά λάθη της Ένωσης και άρχισε να ξεφεύγει στο τελευταίο δεκάλεπτο κλειδώνοντας την πολύτιμη νίκη. Για τους νικητές ο Γκούντουιν ήταν φανταστικός έχοντας 16 πόντους και 19 ριμπαόυντ! Βοήθησαν οι Νετζίπογλου και Νότε που είχαν από 14 πόντους. Στον αντίποδα για την ΑΕΚ οι Μάιλς και Μίτσελ ήταν πολύ καλοί αλλά έλειπε το επιπλέον στήριγμα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Άρη που μόλις μετά από (6') παιχνιδιού προηγήθηκε με +12. Πέρα του Ακιλ Μίτσελ η ΑΕΚ αντιμετώπιζε πρόβλημα στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα το 16-4 των γηπεδούχων να μοιάζει λογικό. Ένα ταιμ άουτ του Ηλία Καντζουρη διόρθωσε κάπως την κατάσταση, όχι όμως για πολύ. Ο Όμηρος Νετζίπογλου ήταν "καυτός" και με τα 3/3 τρίποντα που σημείωσε συντήρησε τον Άρη σε θέση οδηγού. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 26-19.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμο έχοντας ένα προβάδισμα της τάξης των 10-12 πόντων. Όμως μετά τα πρώτα (2') το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη και σε πιο αργό ρυθμό. Αυτό ευνόησε την ΑΕΚ που αργά αλλά σταθερά ροκάνισε τη διαφορά. Μάλιστα με καλάθι και φάουλ του Μάιλς στο (16'), μείωσε στο καλάθι 34-32. Εν τέλει η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκλεισε καλύτερα το δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να προηγείται στην ανάπαυλα με 39-35. Αναμφίβολα το 42% στα τρίποντα (6/14) έπαιξε ρόλο στη διαφορά.

Όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο έτσι και στο τρίτο το θέαμα πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τον Άρη να έχει κάποιες μικρές διαφορές της τάξεως των 2-6 πόντων. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ με τον Αιζάια Μάιλς ως "αιχμή του δόρατος" στην επίθεσή της, προσπαθούσε να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, αλλά μάταια. Οι παίχτες της "Ένωσης" στα τελευταία (2') του δεκαλέπτου υπέπεσαν σε συνεχόμενα λάθη, που έδωσαν την ευκαιρία στον Άρη να προηγηθεί μετά από αρκετή ώρα με +7. Η τρίτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 58-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη συνέχισε υποπίπτει σε αρκετά λάθη. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους με ένα σερί 8-0 από το (35-'37') να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά (70-58). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν να επιστρέψουν και πάλι στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα ο ο Άρης να φτάσει στο 74-64 πετυχαίνοντας την 8η νίκη του.

ΚΑΛΥΨΕ ΤΑ ΚΑΛΑΘΙΑ: Πραγματικά εντυπωσιακός ο Τσέβεζ Γκούντουιν. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν παντού ελέγχοντας σχεδόν μόνος του τα ριμπάουντ των νικητών. Είχε 19 στον αριθμό, χωρίς να παραμελήσει και τα επιθετικά του καθήκοντα, καθώς είχε και 16 πόντους με 6/12 σουτ εντός πεδιάς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πάρα πολλά τα λάθη της ΑΕΚ σε μία κλειστή αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18 λάθη, έναντι 12 του Άρη. Όμως η τεράστια διαφορά ήταν ότι η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πέτυχε 21 πόντους από αυτά, ενώ η ΑΕΚ μόλις 7.