25.1 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Απόλλωνας Π – Κολοσσός 76-80 :Το «καθάρισε» ο Μίλερ (vids)

Ο εντυπωσιακός Κολοσσός πέρασε και από την έδρα του Απόλλωνα με 80-76 μετά από συναρπαστικό παιχνίδι και με ρεκόρ 9-5 πλέον εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Μεγάλη μάχη, με τους Πατρινούς παρά την απώλεια του Τόμας να το παλεύουν στα ίσια, αλλά τον Κολοσσό να δείχνει υπεροπλία λύσεων και τον κορυφαίο του Σον Μίλερ να το παίρνει πάνω του στο τέλος και να κρίνει τον νικητή

Ο Απόλλωνας άρχισε το ματς με τον νεοφερμένο Γιώργο Μπόγρη στην πεντάδα και τον... παλιό Νίκο Δίπλαρο αγριεμένο. Με 4/4 τρίποντα οι γηπεδούχοι στο 4' έφτασαν στο +9, 14-5, αλλά ο Κολοσσός με πρωταγωνιστή τον Τιλί αντέδρασε με σερί 10-0 και προσπέρασε με 14-15. Το δεκάλεπτο έληξε με 18-17.

Ο Μπιλής έδωσε μακρινό σουτ στον Κολοσσό και νέο προβάδισμα 24-25, αλλά ο Νίκος Τσιακμάς ήταν η αποκάλυψη του Απόλλωνα, σε άμυνα και τρίποντα και τον επανέφερε στο κεφάλι του σκορ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τον Απόλλωνα στο 40-36 με 7/9 τρίποντα.

Η τρίτη περίοδος ανέδειξε τη υπεροπλία λύσεων του Κολοσσού. Ελεγξε τα ριμπάουντ, βρήκε περισσότερους επιθετικούς πρωταγωνιστές, με Μίλερ και Ουίλιαμς να δίνουν λύσεις, έκοψε το εύκολο καλάθι στους γηπεδούχους και με επί μέρους σκορ περιόδου 10-20, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 50-56

Ο Απόλλωνας επιστράτευσε τον συνδυασμό σκληρής άμυνας και τρίποντου το οποίο είχε... ξεθωριάσει στο δεύτερο ημίχρονο, για να μην του ξεφύγει το ματς, το έφερε στο 58-60 και ταυτόχρονα έβρισκε στο πρόσωπο του Μήτρου - Λονγκ έναν επιθετικό πρωταγωνιστή. Αυτός έφερε το ματς στο 70-70 στο 36', αυτός έκανε και το 76-74 στο 39' και αφού ο Κολοσσός είχε κάνει αλλεπάλληλα εύκολα λάθη σε επιθέσεις.

O Μίλερ στα 35'' ισοφάρισε σε 76-76 μετά από ασίστ του Ποτ σε ανανεωμένη επίθεση του Κολοσσού, ο ίδιος στα 11' έκανε το 76-78 με ατομική ενέργεια και αφού είχε προηγηθεί άτυχη στιγμή του Δίπλαρου που γλίστρισε στην επίθεση του Απόλλωνα και έχασε την μπάλα. Το σκηνικό επαναλήφθηκε μετά το τάιμ άουτ, αφού ο Δίπλαρος πήρε την επίθεση και πάλι του έφυγε η μπάλα και πέρασε άουτ στα 5''.

Ο Φλόιντ πήγε στις βολές, τις έβαλε, 76-80 και τελείωσε το ματς.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Σον Μίλερ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν η σίγουρη λύση στην επίθεση του Κολοσσού και ειδικά η ατομική του ενέργεια για το 76-78 ήταν πολύ σημαντική για την εξέλιξη του αγώνα.

ME ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ηταν καθοριστική στην εξέλιξη του αγώνα η υπεροπλία του Κολοσσού στα ριμπάουντ, αφού τελείωσε με 43-35 υπέρ των φιλοξενούμενων και με πολλά να είναι σε καθοριστικές φάσεις.