20 C
Τετάρτη, 29 Μαΐου, 2024

Απόλλωνας-ΑΕΚ 61-69: Ο Μάιλς δηλώθηκε και… δήλωσε “παρών” (pic+vids)

Τρίποντα, Μάιλς και "διπλό" της ΑΕΚ στην Πάτρα επί του Απόλλωνα με 69-61! Η Ένωση είχε στερηθεί των υπηρεσιών του Αϊζάια Μάιλς στο ελληνικό πρωτάθλημα και στην πρώτη του συμμετοχή από τη στιγμή που δηλώθηκε... δήλωσε "παρών"! Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης χάρις στο σουτ του πίσω από τα 6μ75, που αποτέλεσε και το επιθετικό "όπλο" της ομάδας του Ηλία Καντζούρη. Πλέον η ΑΕΚ στρέφει την προσοχή της στην κρίσιμη αναμέτρηση με τη Μάλαγα για το BCL.

Οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Απόλλωνας είχε στα σημεία το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Ένα σερί 6-0 της ΑΕΚ όμως στο τέλος που επισφραγίστηκε με ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς από μακριά, της έδωσε το προβάδισμα (15-17). Η παραγωγικότητα συνέχισε να είναι χαμηλή, με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη είναι πιο εύστοχη και να παίρνει διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (25-35), έχοντας ως όπλο της το σουτ από την περιφέρεια.

Οι Πατρινοί μπήκαν αλλαγμένοι στο δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστή τους Μαστρογιαννόπουλο και Βερτζ έκαναν ένα επιμέρους 9-2 φτάνοντας το ματς σε απόσταση ενός σουτ (34-37). Ο τρομερός Αϊζάια Μάιλς όμως είχε τη λύση για την ΑΕΚ. Η ευστοχία του πίσω από τη γραμμή των 6μ75 έδωσε στην Ένωση και πάλι διψήφιο προβάδισμα, σε ένα σημείο που ο Απόλλωνας είχε φτάσει τη διαφορά ακόμη και στον πόντο. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη διατήρησε το +10 και μπήκε με αυτό στην τελευταία περίοδο (48-58). Το τρίποντο συνέχιζε να λύνει τη λύση για την Ένωση που βρήκε σημαντικές λύσεις και από τον Παπαδάκη. Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμά της ως το τέλος και πανηγύρισε το "διπλό".

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Αϊζάια Μάιλς έδωσε τη λύση στο σκοράρισμα για την ΑΕΚ. Με τους 19 πόντους (4/7 τρίποντα) που σημείωσε ήταν ο κορυφαίος για την Ένωση, όντας ο μοναδικός της διψήφιος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα τρίποντα αποτέλεσαν το "όπλο" της ομάδας του Ηλία Καντζούρη στη σημερινή αναμέτρηση. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η ΑΕΚ είχε περισσότερα εύστοχα τρίποντα από δίποντα, σουτάροντας και με πολύ καλό ποσοστό (46%, 13/28).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.