20 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Απόλλων-Προμηθέας 68-57: Γυάλιζε το μάτι του (pic, vids)

Απόλλων και Προμηθέας συνυπάρχουν για τρίτη χρονιά στην Basket League που, απ’ ότι φαίνεται, τους χωράει και τους δύο! Ο Απόλλων πήρε το ντέρμπι της Πάτρας επικρατώντας με 68-57 και παράλληλα μία βαθιά ανάσα, αν όχι σωτηρίας, σίγουρα ανακούφισης πριν τις δύο τελευταίες αγωνιστικές και περιμένοντας βέβαια τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων της «ουράς».

Σε κάθε περίπτωση ομάδα του Νίκου Βετούλα έκανε ένα βήμα που μπορεί να θεωρηθεί και απαραίτητο, δεδομένου ότι η αποστολή του δεν θα είναι ευκολότερη στις δύο τελευταίες «στροφές» αφού θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό εκτός και τον ΠΑΟΚ εντός έδρας. Το βήμα αυτό έγινε απόλυτα δίκαια, αφού ο Απόλλων είχε τον έλεγχο σχεδόν επί 40 λεπτά αφού… γυάλιζε το μάτι των παικτών του. Με πρωταγωνιστές τους Μακ, Βερτζ και Μπόγρη έφτασε στην πολύτιμη νίκη.

Για τον Προμηθέα ήταν φανερό το έλλειμμα ενέργειας, απόρροια της μεγάλης προσπάθεια που έκανε μεσοβδόμαδα στο ματς με την Παρί. Υποχρεώθηκε σε μία ήττα που μόνο ανώδυνη δεν είναι. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου θα συνεχίσει, σε κάθε περίπτωση, να βλέπει μετά από αυτό το Σαββατοκύριακο, την πλάτη του Περιστερίου, του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ. Παράλληλα τα τρία τελευταία παιχνίδια της έχουν, θεωρητικά, μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας αφού θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι εντός και τον Άρη εκτός έδρας ενώ θα δώσει και το εξ αναβολής ματς με την ΑΕΚ.

Ο Βετούλας επέλεξε να επιστρατεύσει τον Έι Τζέι Ντέιβις για το μαρκάρισμα του φορμαρισμένου Άντονι Κάουαν, όμως ο Αμερικανός έκανε δύο φάουλ πριν τη συμπλήρωση δύο αγωνιστικών λεπτών και το τρίτο φάουλ στο τετράλεπτο. Ωστόσο ο Απόλλων μπήκε καλύτερα προηγούμενος με 13-5 στο 4’, παίρνοντας τρίποντα από τον Μακ και ένα από τον Γκρίφιν. Το 2nd unit του Χριστόπουλου αποδείχτηκε πιο αποτελεσματικό και ο Προμηθέας πλησίασε (16-14 στο 7’). Ο Μακ όμως ήταν «καυτός» και με δύο ακόμη τρίποντα άνοιξε ξανά τη διαφορά (23-14 στο 10’).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Απόλλων βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (25-14) ωστόσο η αντίδραση του Προμηθέα ήταν άμεση και ήρθε μέσα από την άμυνα. Με ένα σερί 10-0 μείωσε στον πόντο (25-24 στο 14’) και λίγο μετά προσπέρασε (26-27 στο 16’). Ένα τρίποντο του Γκρίφιν ξεμπλόκαρε όμως τους γηπεδούχους που βρέθηκαν ξανά μπροστά (32-27 στο 18’) και αυτό δεν άλλαξε ως το τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Το παιχνίδι ήταν μάλλον άναρχο σε κάποια διαστήματα του στη δεύτερη περίοδο με τις ομάδες να ψάχνουν σκορ από γρήγορες και μακρινές προσπάθειες. Ο Απόλλων επιχείρησε 11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα (3/11) ενώ ο Προμηθέας δεν πήρε τίποτα από την περίμετρο (0/5).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Απόλλων συνέχισε να έχει τον έλεγχο καθοδηγούμενος από τον Βερτζ που δημιουργούσε στην επίθεση. Στα μισά της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για δεύτερη φορά με διψήφιο προβάδισμα (47-37) και παρότι σε εκείνο το σημείο φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ ο Βερτζ που μετρούσε οχτώ πόντους και επτά ασίστ, η «ψαλίδα» άνοιξε και στους 13 (53-40 στο 27’). Ο Προμηθέας έκανε ένα σερί 6-0 (53-46) αλλά στο τέλος της περιόδου ο Απόλλων είχε μία καλή παρακαταθήκη για την τελευταία (55-46).

Όσο ο Προμηθέας δεν έβρισκε λύσεις από μακριά, τόσο δυσκολευόταν να κάνει και ένα σερί που θα του επέτρεπε να γίνει απειλητικός. Έχασε μάλιστα , κατά τα φαινόμενα με διάστρεμμα, τον Τζορτζ Κόντιτ στο 32’.

Μετά από ένα καλάθι του Τόμασον στα 8:26 από το τέλος που έκανε το 57-48, η ομάδα του Χριστόπουλου έμεινε χωρίς πόντο μέχρι τα 2:36, για σχεδόν έξι αγωνιστικά λεπτά, γεγονός που επέτρεψε στον Απόλλωνα να προηγηθεί με 15 πόντους (63-48). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους εννιά μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (66-57) αλλά ήταν πια αργά.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τέβιν Μακ αποδείχτηκε πραγματικό «κελεπούρι» για τον Απόλλωνα αφού ήρθε στην Ελλάδα στην περίοδο που η αχαϊκή ομάδα έπαιζε για την ύπαρξη της. Σήμερα έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι της Πάτρας σημειώνοντας 27 πόντους με 6/11 δίποντα και 5/9 τρίποντα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη ο Προμηθέας μετρώντας 3/22 τρίποντα. Ο Απόλλων από την πλευρά του, κυριάρχησε στα ριμπάουντ έχοντας 12 περισσότερα (48-36)

Photo Credits: Eurokinissi