18.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Απόλλων-Προμηθέας 56-84: Κυρίαρχος της Πάτρας, τον «βύθισε» κι άλλο (vid+pics)

Ο Προμηθέας κυριάρχησε για δεύτερη φορά φέτος στο αχαϊκό ντέρμπι απέναντι στον Απόλλωνα, απέδειξε τη διαφορά επιπέδου ανάμεσα στους δύο και με το επιβλητικό 84-56 ανέβηκε στο 10-8, περιμένοντας το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα σε Άρη και ΠΑΟΚ για να μάθει, αν στο τέλος της αγωνιστικής θα συγκατοικούν στην τετράδα, με το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου να μένει «κολλημένο» ως ουραγός στο 3-15.

Η σκληράδα υπήρχε εξαρχής και από τις δύο πλευρές, με τον Προμηθέα να έχει περισσότερες λύσεις και να προηγείται με διαφορά έξι πόντων στα πρώτα επτά λεπτά (5-11). Με τον Μπλέιλοκ και τον Όσμπορν να επιχειρούν να δώσουν βοήθειες στο σκοράρισμα για τον Απόλλωνα και τους γηπεδούχους, παράλληλα, να μην αφήνουν κάποιον αντίπαλό τους να γίνει σημείο αναφοράς, η πρώτη περίοδος θα έληγε με διαφορά πέντε πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων (11-16).

Η δυστοκία του Απόλλωνα στη δεύτερη περίοδο δε θα έμενε για πολύ ατιμώρητη, με τον Κόφεϊ να βρίσκει ρυθμό για τον Προμηθέα και τους παίκτες του Παπαθεοδώρου πολύ σύντομα να παίρνουν απόσταση από τον αντίπαλό τους, μετρώντας και «διπλό» σκορ προς το τέλος του ημιχρόνου (15-30 στο 17'). Το σκηνικό δεν άλλαξε ουσιαστικά έως το ημίχρονο και η διαφορά έφτασε και στο +19 για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπράουν να σημειώνει με κάρφωμα το 19-36 του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Τζόουνς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Προμηθέας ανέβασε την απόσταση στο +20, με αρκετούς παίκτες του να συμβάλλουν και πάλι, για να έρθει διαφορά 22 πόντων λίγο αργότερα, παρότι επιτράπηκε στους ξένους του Απόλλωνα να δώσουν έναν επιθετικό ρυθμό στην ομάδα τους (27-49 στο 25'). Ο Γκιουζέλης προσπάθησε να βοηθήσει τους συμπαίκτες του να διατηρήσουν μια αξιοπρεπή εικόνα για τους γηπεδούχους, αλλά πάντοτε οι αντίπαλοί τους είχαν τον τρόπο να αντιδράσουν, κλείνοντας στο +21 το δεκάλεπτο (37-58).

Οι δύο προπονητές άρχισαν να κάνουν διαχείριση εν όψει των επόμενων υποχρεώσεων των ομάδων τους, όμως ο Προμηθέας διόλου άφησε το πόδι από το «γκάζι», ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ και στο +30 με τρίποντο του Μπαζίνα (39-69 στο 35'). Ο Πάπας βρήκε και τη δική του ευκαιρία για μερικές προσπάθειες στο τέλος, ενώ ο Απόλλων χρησιμοποίησε με τη σειρά του, τους νεαρούς του αθλητές, για να κάτσει... η μπίλια στο +28 για τον Προμηθέα (56-84).

Δεκάλεπτα: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84

ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ: Ο Νάσος Μπαζίνας έχει βρει το δικό του ρόλο φέτος στον Προμηθέα και είναι σημαντικό αθλητές της δικής του γενιάς να αρχίζουν να εδραιώνουν την παρουσία τους σε υψηλό επίπεδο, με τον νεαρό γκαρντ να σημειώνει 14 πόντους με 5/7 σουτ, δίπλα σε δύο ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο για δύο λάθη σε 17 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά των δύο ομάδων στα σουτ εντός παιδιάς, με 21/59 για τον Απόλλωνα και ποσοστό 35% έναντι 31/60 και 51% για τον Προμηθέα, είναι μάλλον ενδεικτική, αν κρίνει κανείς και από τη δυναμικότητά τους.