27.3 C
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Απόλλων-Περιστέρι 71-77: Απόδραση με “εκτελεστή” Ντένμον(vids)

Σε ένα ιδιαίτερα ποιοτικό παιχνίδι με σημαντικές διακυμάνσεις στο σκορ, το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας του Απόλλωνα με 77-71. Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντένμον(24π,5τρίποντα), double double ο κυρίαρχος στο ζωγραφιστό Μπίλαν(17π,10ριμπ). Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Έι Τζέι Ντέιβις με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αναλυτικά η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν γρήγορα διψήφια διαφορά (4-17,6'), βρίσκοντας επιθετικές λύσεις τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι, όμως το τάιμ του Νίκου Βετούλα αφύπνισε τους Πατρινούς, οι οποίοι με οδηγό τον Έι Τζέι Ντέιβις έκλεισαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες. Ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου λίγο πριν την εκπνοή έγραψε το 22-23 της πρώτης περιόδου.

Ο Απόλλων έβγαλε μεγάλη ενέργεια στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκε την εκρηκτικότητα των περιφερειακών του παικτών και με αρκετές προσωπικές ενέργειες πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Το Περιστέρι είχε προβλήματα κοντά στο καλάθι στα λεπτά που δεν βρισκόταν στο παρκέ ο Μπίλαν ενώ ο Φρανσίσκο δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου τους κυανοκίτρινους στο σκοράρισμα. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 44-39 ύστερα από όμορφη εκτέλεση μέσης απόστασης του Τζόουνς.

Ο Ντένμον μπήκε στην τρίτη περίοδο πυρακτωμένος, πέτυχε συνεχόμενα τρίποντα και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχτισε μέσα σε περίπου 3 λεπτά ένα σερί 13-2 και πήρε προβάδισμα 6 πόντων(46-52,24').Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων και απομακρύνθηκε για δεύτερη φορά με διψήφια διαφορά(51-62,25'). Το γεγονός όμως ότι συμπλήρωσε σε μικρό χρονικό διάστημα τα ομαδικά φάουλ επέτρεψε στον Απόλλωνα να βρει επιθετικές ανάσες, μαζί και τα πατήματα του σε αμφότερες πλευρές του γηπέδου. Το 60-66 του δεκαλέπτου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της συνέχειας.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι Πατρινοί υποχρεώθηκαν σε πολλαπλές εκτελέσεις στη λήξη του χρόνου επίθεσης και βρέθηκαν με τη πλάτη στον τοίχο 5 λεπτά πριν την εκπνοή (63-72,35'). Η διαφορά έπεσε στους 4(68-72), όμως ο Ντένμον πήρε εκ νέου το όπλο του κρίνοντας οριστικά της αναμέτρησης.