21.4 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Απόλλων Πατρών-Ολυμπιακός 68-97: Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό (pics,vids)

Ο Ολυμπιακός χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα στην Πάτρα, επικράτησε με 97-68 του Απόλλων. Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους σκορ 25-16 στην 3η περίοδο, ξέφυγαν με +21 και από εκεί και πέρα έκαναν διαχείριση. Πρώταγωνιστής ο Σάσα Βεζένκοφ που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους  και 10 ριμπάουντ, ενώ για τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Τζέρελ Σίμονς με 16. Πλέον την τελευταία αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα φιλοξενήσει τον Κολοσσό στο ΣΕΦ, έχοντας κατακτήσει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας και την πρώτη θέση. Στον αντίποδα, ο Απόλλων Πάτρας θα φιλοξενήσει τον Άρη, με τους Πατρινούς να μην κινδυνεύουν με υποβιβασμό, καθώς έχουν τις ισοβαθμίες και με τον Ιωνικό αλλά και τον Ηρακλή.

Μόλις στο (4') της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων με το σκορ στο 6-2. Στη συνέχεια όμως του Νίκου Βετούλα αντέδρασε ισοφάρισε σε 11-11 στο (7'). Γενικά ο Απόλλων δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ανοίξει τον ρυθμό και παράλληλα τη διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 3 πόντους ,19-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την κυκλοφορία, βρήκαν ελεύθερα σουτ με αποτέλεσμα να πετύχουν τρία τρίποντα στα πρώτα (3') της περιόδου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγουν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά και το σκορ  στο 22-34. Οι Πατρινοί στη συνέχεια προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, με τον Τζέρελ Σίμονς να δίνει λύσεις στην επίθεση της ομάδας του. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός χωρίς να δυσκολευτεί και με τους Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη να δίνουν λύσεις συντήρησε μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πειραιώτες να βρίσκονται μπροστά με 48-36. Για τους γηπεδούχους ο Σίμονς είχε 16 πόντους ,ενώ  για τον Ολυμπιακό οι Βζένκοφ και Λαρετζάκης είχαν από 10 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με σκοπό να «καθαρίσει» την αναμέτρηση. Από το (22'-24') έκαναν ένα σερί 12-0 που εκτίναξε τη διαφορά στο +22, 40-62.  Ο Απόλλων δεν μπορούσε να ακολουθήσει  στην άμυνα τους παίχτες των «ερυθρόλευκων» και όταν οι τελευταίοι "έσφιξαν" την άμυνά τους τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους γηπεδούχους. Το δεκάλεπτο έληξε 52-73 και κάπως έτσι η τελευταία περίοδος φαινόταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Έτσι και έγινε. Οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν την διαφορά δεν κινδύνευσαν, φτάνοντας στην 21η νίκη στη σεζόν, ενώ ο Απόλλων Πάτρας έμεινε 7-15.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Σάσα Βεζένκοφ. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε περίπου 25 λεπτά και σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ήταν εκ των πρωταγωνιστών στο 3ο δεκάλεπτο που άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά 20 πόντων οι φιλοξενούμενοι. Γενικά ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε τον χρόνο συμμετοχήςκαι κανείς δεν αγωνίστηκε πάνω από 25 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Εκεί όμως που ξεχώρισε πραγματικά ήταν στις ασίστ. Είχε 21 τελικές πάσες έναντι μόλις 11 των Πατρινών, ενώ σούταρε και με καλά ποσοστά στο δίποντο, ήτοι 61%.