16.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Απόλλων Πάτρας- Περιστέρι 63-74: «Αγκαλιά» με την 3η θέση (pics)

Το Περιστέρι φιλοξενήθηκε από τον Απόλλωνα στο κλειστό της Περιβόλας για την 20η αγωνιστική της Basket League και επέστρεψε στις νίκες με σκορ 74-63.

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων έφτασε στη 13η νίκη της και εδραιώθηκε στην 3η θέση της κατάταξης. Απ' την άλλη, οι Πατρινοί συνέχισαν το αρνητικό σερί τους με τη 17η ήττα τους στη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρήκε απάντηση, με τον Κένι Γουίλιαμς να βάζει μπροστά τους Περιστεριώτες για πρώτη φορά στο παιχνίδι (11-12), στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Από 'κει και πέρα, καμία εκ των ομάδων δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 21-18.

Στη συνέχεια, οι δύο πλευρές με επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση έμειναν αμφότερες χωρίς σκορ για τα πρώτα 2 λεπτά της δεύτερης περιόδου μέχρι να «σπάσει» το ρόδι ο Νίκος Χουγκάζ για το 21-20. Οι Πατρινοί με χαμηλό ποσοστό ευστοχίας στα εντός πεδιάς (29%) άφησαν περιθώριο στους φιλοξενούμενους να πάρουν το «πάνω χέρι» και να αποκτήσουν τη μέγιστη διαφορά τους (27-34) με buzzer beater του Νέιτ Ρένφρο.

Το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό σημειώνοντας 6 σερί αναπάντητους πόντους (27-40) αναγκάζοντας τον Γιάννη Χριστόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ, πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά δράσης στο δεύτερο ημίχρονο. Η διαφορά, όμως, παρέμεινε σε διψήφια νούμερα με το φόλοου του Τρέβορ Τόμπσον στο 26' να την «στέλνει» στο +15 (35-50). Ο Μάλικ Όσμπορν μείωσε για την ομάδα του στο 43-58, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περιόδος.

Το τελευταίο δεκάλεπτο φαινόταν να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα των Δυτικών Προαστίων να ανοίγει εκ νέου την «ψαλίδα» στους 20 πόντους (50-70). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα μικρό σερί 9-2, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους ξαναβάλει στο παιχνίδι, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με σκορ 63-74.

Παρά την ήττα, ο νεοαποκτηθείς Τρέβορ Μπλοντίν έκανε πολύ καλό ντεμπούτο καταγράφοντας 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Τρέβορ Τόμπσον που σημείωσε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 17 λεπτά συμμετοχής, ενώ οι Πατρινοί είχαν τον Μάλικ Όσμπορν με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ αλλά και τον Ορλάντο Κόλεμαν με 16 πόντους σε καλή μέρα.

Με τη Γλώσσα των Αριθμών

Ο Βασίλης Σπανούλης είδε την ομάδα του να κάνει 9 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο «σοβαρεύτηκε» στο δεύτερο καταγράφοντας μόλις 3 και αλλάζοντας το ρου της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74