18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Aπόλλων Πάτρας – Μαρούσι 69-75: «Αγρίεψε και απέδρασε» με «σούπερ Μίρο»(Vids+Pics)

Για την 8η αγωνιστική της Basket League, το Μαρούσι επικράτησε «δια πυρός και σιδήρου» στην έδρα του Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 75-69 και καρπώθηκε ένα διπλό μεγάλης βαθμολογικής σημασίας. Αυτή ήταν η τρίτη φετινή επικράτηση για το Μαρούσι σε οκτώ αγώνες, ενώ ο Απόλλωνας παραμένει ουραγός της βαθμολογίας με μόλις μια νίκη και εφτά ήττες.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με το σκορ και την ευστοχία των δύο αντιπάλων να παραμένουν σε αισθητά χαμηλές τιμές. Ο Απόλλωνας Πάτρας είδε τον πρώην NBAερ, Ρασάντ Βον να κάνει ντεμπούτο και τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Τι Τζέι Σταρκς να επιστρέφει, όμως δεν κατάφερε να «βάλει δύσκολα» στην άμυνα του Αμαρουσίου, η οποία ήταν η χειρότερη του πρωταθλήματος πριν την έναρξη του ματς.

Το Μαρούσι, παρά την απουσία του Πένο, κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο κλειστό της Περιβόλας για το μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους. Με ατομικές ενέργειες περισσότερο, οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν μέχρι και με επτά πόντους (27-20), προτού οι γηπεδούχοι αποκτήσουν το μομέντουμ του αγώνα. Το 27-20 υπέρ του Αμαρουσίου έγινε 35-32 υπέρ του Απόλλωνα το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ κακή βραδιά τους σουτέρ τους, πετυχαίνοντας το πρώτο τους τρίποντο μόλις στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, δια χειρός Τζούστον. Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε όπως και τα δύο προηγούμενα. Στην αρχή του, κυριάρχησε η ομάδα της Αττικής, όμως στο κλείσιμο της περιόδου η ομάδα της Πάτρας βρήκε τα πατήματα της πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ.

Ο αγώνας μπήκε στην τελική ευθεία με τους δύο «μονομάχους» σε απόσταση αναπνοής. Σε φάσεις που η μπάλα «έκαιγε», το Μαρούσι εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένο. Με κομβικά κλεψίματα του Νικολαϊδη που συνολικά είχε 6, αλλά και με 5 πόντους του Χιλ στο τέλος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τις τύχες του αγώνα στα χέρια τους.

Παρά τους 25 πόντους του «ηρωικού» Ντέσμοντ Ουάσινγκντον για τους γηπεδούχους, το Μαρούσι τελικά κατάφερε να φύγει με ένα διπλό «χρυσάφι» απο την Πάτρα με σκορ 75-69. Συγκλονιστικός ο Ραντούλιτσα που ολοκλήρωσε με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΟΙ ΗΡΩΕΣ

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Σακούρ Τζούστον, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, 3 ασίστ και 11 ριμπάουντ σε 38,5 λεπτά συμμετοχής και το διπλό του Αμαρουσίου φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του. Για την ομάδα της Πάτρας ξεχώρισε ο Τσαντ Μπράουν, που πέτυχε πόντους 11 πόντους, μάζεψε 18 ριμπάουντ ενώ είχε στο ενεργητικό του και 5 τάπες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Το Μαρούσι ήταν απογοητευτικό έξω απο την γραμμή του τριπόντου ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με μόλις δύο εύστοχα τρίποντα. Επικράτησε όμως στη μάχη των ριμπάουντ καθώς μάζεψε 39, έναντι 32 του Απόλλωνα.

Τέλος οι παίκτες του coach Λιμνιάτη είχαν καλύτερους αριθμούς στη δημιουργία καθώς μοίρασαν 18 ασίστ για 18 λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι μέτρησαν 11 ασίστ για 20 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 14-13/35-32/54-54/69-75

Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας Πάτρας θα φιλοξενηθεί από το Περιστέρι, ενώ το Μαρούσι υποδέχεται τον Άρη.