20 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Απόλλων Πάτρας – ΑΕΚ 83-75: Τεράστιος Απόλλωνας, άντεξε στην πίεση και «υπέταξε» την «Ένωση» (pics, vids)

Ο Απόλλων Πάτρας έκανε ίσως την καλύτερή του εμφάνιση στη φετινή σεζόν και «υπέταξε» την ΑΕΚ με 83-75, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League, μια νίκη η οποία μπορεί να αλλάξει άρδην τις ισορροπίες στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας στη συνέχεια, αλλά και την ψυχολογία των Πατρινών. Έτσι, το σύνολο Χριστόπουλου έφτασε τις τρεις νίκες σε 14 παιχνίδια, προσπερνώντας -έστω και προσωρινά- την Καρδίτσα στην 11η θέση, τη στιγμή που η ΑΕΚ «υποχώρησε» στο 6-8 και παραμένει 7η.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο από το ξεκίνημα, έχοντας εξαιρετικό ρυθμό στα πρώτα του λεπτά, με τον Απόλλωνα Πάτρας να μπαίνει πιο δυναμικά και να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων στο πεντάλεπτο (10-5). Η ΑΕΚ «απάντησε» άμεσα και προηγήθηκε εις διπλούν με 2 πόντους, πριν προσπεράσουν ξανά οι γηπεδούχοι μετά από τρίποντο του Κόουλμαν (19-18), με τον Μόργκαν λίγο αργότερα να βρίσκει στόχο και να «γράφει» το 19-20 στην 1η περίοδο.

Το 2ο δεκάλεπτο, στο οποίο έκανε το ντεμπούτο του με τα χρώματα της ΑΕΚ ο Μπράντον Νάιτ, είχε διαφορετικό πρόσωπο, με τους Πατρινούς να καταφέρνουν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και, με οδηγό την πιεστική τους άμυνα και το σωστό «διάβασμα» στην επίθεση, να παίρνουν διψήφια διαφορά στο 17:30' (38-27), «τρέχοντας» ένα σερί 14-0 δια χειρός της τριάδας Μπράουν-Μπιμπς-Βον. Η «Ένωση», πάντως, δεν έπεσε στην «παγίδα» του μομέντουμ που είχε ο αντίπαλός της και μείωσε στους 7 (41-34), με τον Κόουλμαν και τον Σαλούστρο, όμως, να λένε την τελευταία κουβέντα στο 1ο ημίχρονο με δύο τρίποντα (47-34).

Ο Απόλλων φάνηκε να μπαίνει λίγο «μουδιασμένα» στην 3η περίοδο, κάτι, όμως, που δεν εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ. Σκόραρε πρώτη, έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει περισσότερο και ένα εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα του Τσαντ Μπράουν μετά από σχεδόν 2:30' αγωνιστικής δράσης ήταν αρκετό για να ξεσηκώσει ομάδα και κόσμο. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» δύο φορές σερί 7-0 και έστειλαν τη διαφορά στους 20 πόντους (61-41), με 4:03' να απομένουν για την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ μέχρι και το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε στο 70-53.

H AEK μπήκε πολύ αποφασισμένη για μια μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο. «Έσφιξε» την άμυνά της, βρήκε λύσεις μπροστά από ΜακΡέι (κυρίως), Κουζέλογλου και Μόργκαν και με ένα επί μέρους 2-11 στα πρώτα 2:30' έδειχνε ικανή να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση, μειώνοντας μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφιο αριθμό (72-64). Το σκορ παρέμεινε στα ίδια πλαίσια μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι έχασαν με 5 φάουλ τον Πέρκινς για το υπόλοιπο του αγώνα.

Το παιχνίδι έγινε ροντέο στο τελευταίο τετράλεπτο, με τους «κίτρινους» να μειώνουν στους 7 με κάρφωμα του Μόργκαν (72-65), να ακολούθησαν δύο τάπες στον αιφνιδιασμό από ΜακΡέι και Γκιουζέλη και με τον Μπιμπς στα 2:35' πριν το φινάλε να πετυχαίνει ένα απίστευτα σημαντικό καλάθι-φάουλ, με το οποίο «ξεκόλλησε» την ομάδα του και έστειλε τη διαφορά στους 10 (75-65). Παρά την ύστατη προσπάθεια που έκανε η «Ένωση» να επιστρέψει, οι γηπεδούχοι άντεξαν στην «κίτρινη» πίεση και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 83-75.

Ο ΠΑΙΚΤΗΣ-ΚΛΕΙΔΙ: Μπορεί να μην ήταν ο 1ος σκόρερ του Απόλλωνα, ωστόσο ο Τσαντ Μπράουν ήταν ίσως ο «X-Factor» του σημερινού αγώνα. Ο Αμερικανός σέντερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με double-double (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ), παίζοντας εξαιρετικές άμυνες στη ρακέτα (2 μπλοκ), ενώ «καθάριζε» σχεδόν κάθε μπάλα που ήταν διεκδικήσιμη μετά από άστοχο σουτ. Μέτρησε, επίσης, 5/7 σουτ και 3/5 βολές, ενώ είχε 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 35:23' συμμετοχής

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Απόλλων Πάτρας εμφάνισε καλύτερο πρόσωπο στο παρκέ από την ΑΕΚ, πράγμα το οποίο οφείλεται εν πολλοίς στην κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και στη συγκέντρωση των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους, η μπάλα περνούσε από πολλά χέρια μέχρι να βρεθεί η καλύτερη επιλογή, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που από ένα σημείο και μετά... βιαζόταν να «μαζέψει» τη διαφορά. Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου «μοίρασε» 23 ασίστ, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν 16. Σίγουρα και η ευστοχία απ' τη γραμμή των 6μ75 έπαιξε μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα (10/22 και 45%, έναντι 6/21 και 28%).