19.2 C

Απόλλων-ΠΑΟΚ 54-67: Οι νέοι σαν παλιοί (pic, vids)

Δεν ήταν απλά ένα από τα παιχνίδια που τα ξεχνάς εύκολα. Ήταν ένα από εκείνα που κατατάσσονται στα χειρότερα σε μπασκετική ποιότητα και θέαμα. Το ματς που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής, ταλαιπώρησε όσους το παρακολούθησαν είτε δια ζώσης, είτε τηλεοπτικά. Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Απόλλωνα με 67-54 και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Ο Δικέφαλος εμφανίστηκε με τα δύο νέα πρόσωπα του στο ρόστερ του (Κένταλ Γκιλ και Τζάστιν Άλστον) και εξισορρόπησε το ρεκόρ του (3-3) με τους δύο νεοφερμένους παίκτες του, να τον βγάζουν από τη δύσκολη θέση αφού το ντεμπούτο του ήταν κάτι περισσότερο από ικανοποιητικό. Ο Άλστον πρόλαβε σε 22:13 να σημειώσει double-double ενώ ο Σμιθ έδωσε βοήθεια τόσο εκτελεστικά, όσο και δημιουργικά σε μία μέρα στην οποία δεν είχε κέφια ο Φρίντρικσον.

Για τον Απόλλωνα η παρουσία του Κώστα Δελέγκου για πρώτη φορά στον πάγκο του –κάνοντας ντεμπούτο συνολικά στην Basket League- δεν συνοδεύτηκε από μία νίκη. Η ομάδα της Πάτρας, αγωνιζόμενη χωρίς τον ηγέτη της, τον τραυματία Τι Τζέι Σταρκς, υποχρεώθηκε στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα της μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της Καρδίτσας και βέβαια η πίεση αρχίζει να γίνεται εντονότερη. Τα προβλήματα που εμφάνισε σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια, με σημαντικότερο το επιθετικό, ήταν αυτά που δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει ως το τέλος της νίκη.

Μετά το πρώτο καλάθι του αγώνα από τον Σαλούστρο, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 8-0 (2-8 στο 4’) χτυπώντας αποκλειστικά μέσα από τη ρακέτα. Το παιχνίδι είχε χαμηλό τέμπο και ανάλογο σκορ (7-13 στο 7’) αλλά ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του Μπράουν (9 πόντοι και 6 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο) που με διαδοχικά καρφώματα έφερε τη διαφορά στον πόντο (16-17 στο 10’).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και στη δεύτερη περίοδο με ένα γρήγορο 7-0 που του επέτρεψε να ξεφύγει με τη μεγαλύτερη, μέχρι εκείνο το σημείο διαφορά (16-24). Ο Τακιανός δοκίμασε και ένα σχήμα με τα δύο πόιντ γκαρντ του (Τσιακμάς, Φρίντρικσον) όμως ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να παγιώσει αυτό το προβάδισμα. Ο Σκορδίλης έδωσε λύσεις στο σκορ για τους γηπεδούχους που πλησίασαν ξανά (22-26 στο 15’), προσωρινά όμως αφού ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το ίδιο προβάδισμα (22-30 στο 17’).

Στο τέλος του ημιχρόνου το κακό μπάσκετ στο πολύ χαμηλό σκορ (26-32). Ο Απόλλων είχε 10/28 σουτ (35%) και ο ΠΑΟΚ 12/28 (42%).

Οι δύο ομάδες κάθε άλλο παρά αφυπνισμένες επέστρεψαν στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο με το επιμέρους σκορ να είναι 3-3 στο τρίλεπτο. Ο Απόλλων ωστόσο συνέχισε να βάζει δύσκολα στον ΠΑΟΚ αφού δεν του επέτρεψε να ξεφύγει και τον πλησίασε στους τρεις στα μέσα της τρίτης περιόδου (32-35) και βέβαια άρχισε να πιστεύει στη νίκη, κάτι που έγινε εντονότερο ως συναίσθημα όταν στο 28’ ισοφάρισε στους 42 πόντους. Στο 30’ όλα ήταν ανοιχτά (44-47).

Ο Κένταλ Σμιθ βγήκε μπροστά για τον ΠΑΟΚ συνεχίζοντας ένα σερί που άρχισε στο τέλος της τρίτης περιόδου, φτάνοντας σε διψήφιο αριθμό πόντων και οδηγώντας την ομάδα του στο +8 (46-54 στο 33’) και λίγο μετά με τον έτερο νεοφερμένο Τζάστιν Άλστον σταθερά καλό, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (50-60 στο 35’). Ο Απόλλων δεν είχε πια τρόπο επιστροφής και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο δεύτερο διπλό του στο φετινό Πρωτάθλημα, μετά από εκείνο που έκανε στο Μαρούσι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Χωρίς δεύτερη σκέψη, ο Τζάστιν Άλστον. Ο Αμερικανός που αποκτήθηκε από τον ΠΑΟΚ για να καλύψει το κενό του τραυματία ΜακΝις, σκόρπισε υποσχέσεις αφού συνδύασε το ντεμπούτο του με μία πειστική εμφάνιση. Είχε 19 πόντους, 3/5 βολές, 5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ και 27 ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Απόλλων δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος έχοντας πολύ χαμηλά ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες των σουτ (63% στις βολές, 41% στα δίποντα και 10% στα τρίποντα).

Photo Credits: Eurokinissi