16.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Απόλλων Π. – Λαύριο 71-54: Το εξαφάνισε!

Ο Απόλλωνας Πάτρας χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο να βρει τα... πατήματά του, αλλά από την ώρα που το έκανε άφησε το Λαύριο να ακολουθεί ανήμπορο να αντιδράσει. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με το τελικό 71-54, αφήνοντας το Λαύριο χωρίς επιτυχία και με ξεκάθαρα την πιο προβληματική εικόνα από όλες τις ομάδες της Basket League.

Το Λαύριο θέλησε να αιφνιδιάσει τον Απόλλωνα και τα κατάφερε. Ανέβασε σε... ξέφρενο ρυθμό το παιχνίδι από την αρχή, είχε Φλαγκ και Νικολαϊδη υποστηρικτές αυτού του στιλ, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-23.

Ο Απόλλωνας έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του, πίεση ψηλά τον αντίπαλο, του κατέβασε ταχύτητα και πήγε το παιχνίδι στα μέτρα του. Είδε τον Τέιλορ να ζεσταίνεται επιθετικά και με όλο αυτό το πακέτο, γύρισε το ματς και με απόλυτη κυριαρχία στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε στο ημίχρονο στο 38-33.

Ο Απόλλωνας ήταν καταιγιστικός στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Εκανε σερί 10-0 που διεύρυνε το συνολικό του σε 19-0, πήρες στο 48-33 στο 25' και έγινε το απόλυτο αφεντικό του αγώνα. Το Λαύριο πελαγοδρομούσε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και το 52-43 του δεκαλέπτου το άφηνε και ευχαριστημένο.

Το 52-46 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν μια τελευταία... αναλαμπή του Λαυρίου, αφού ο Απόλλωνας ξαναπάτησε το γκάζι, πήγε γρήγορα στο +15, 62-47 και έδειξε ότι δεν ήταν διατεθειμένος να διαπραγματευτεί την εξέλιξη του αγώνα.

ΕΔΩΣΕ ΩΘΗΣΗ: Δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, όμως, ο Ράιαν Τέιλορ ήταν αυτός που με μαζεμένους πόντους στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε τη ροή του αγώνα, έβαλε τον Απόλλωνα σε θέση οδηγού και του έδωσε την ώθηση για την, εν τέλει, ευρεία επικράτηση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι 54  πόντοι του Λαυρίου τα λένε όλα, αλλά και τα ποσοστά του τους εξηγούν, αφού σούταρε με 30% εντός παιδιάς!