23.2 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Απόλλων Π. – Λαύριο 71-60: Βροντερό “παρών”! (Pics&vids)

Με νέο προπονητή που βρίσκεται στην ομάδα μόλις μια μέρα, με πολύ πάθος για 40 λεπτά ο Απόλλωνας δήλωσε παρών στη μάχη για την παραμονή, καθώς για την δέκατη αγωνιστική της Basket League στην Πάτρα νίκησε το Λαύριο με 71-60. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Έλληνες παίχτες των γηπεδούχων.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά με έμφαση στην άμυνα και προσπάθησαν να κυριαρχήσουν στο παρκέ, ωστόσο η βαθμολογική ανάγκη φαίνεται να είχε επηρεάσει τους δυο μονομάχους καθώς είχαν αρκετά άστοχα σουτ. Ενδεικτικό ότι η πρώτη περίοδος έληξε 14-9.

Ο Απόλλωνας έβγαλε λίγο παραπάνω ενέργεια στην άμυνα και βελτίωσε την επίθεση του και έχτισε μια διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο με σκορ 34-23.

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ - ΛΑΥΡΙΟ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε όπως το πρώτο αλλά ακόμη καλύτερα για τους γηπεδούχους, περισσότερη ενέργεια στην άμυνα ειδικά στην ρακέτα, ενώ στην επίθεση λειτουργούσαν όλο και καλύτερα κυκλοφορώντας την μπάλα βρίσκοντας σκορ και κοντά στο καλάθι και με μακρινό σουτ.

Από την άλλη μεγάλη αστοχία ειδικά στο μακρινό σουτ οι φιλοξενούμενοι και δυσκολευόντουσαν να σκοράρουν κοντά στο καλάθι, έτσι η διαφορά άνοιξε αρκετά φτάνοντας μέχρι και 21 πόντους διαφορά, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 51-34 .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά μαζεύτηκε κάπως αλλά οι γηπεδούχοι δεν θα άφηναν την νίκη να τους φύγει μέσα από τα χέρια και το τελικό σκορ ήταν το 71-60.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους οι Σαλούστρος με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ , ο Μουράτος με 8 ασιστ και 1 μπλοκ και ο Σκορδίλης με 10 πόντους.

Οι  γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη στην μάχη που δίνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία. Κακή μέρα σε πολλούς τομείς για το Λαύριο που σίγουρα θέλει να ξεχάσει γρήγορα το συγκεκριμένο παιχνίδι.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά στο τρίποντο έπαιξε μεγάλο ρόλο ειδικά σε στιγμές που τα μακρινά σουτ μπορούσαν να καθόρισουν την πορεία του παιχνιδιού. O Απόλλων είχε 8 στα 25 (32%)  ενώ το Λαύριο 8 στα 34 (23%).