21.3 C

Απόλλων Π.- Κολοσσός 85-66: Ένα ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό! (vids,pics)

Ο Απόλλων, άντεξε στην αντεπίθεση του Κολοσσού στην τρίτη περίοδο και με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο (25-9) επικράτησε με 85-66 στην Πάτρα. Οι γηπεδούχοι σούταραν με φοβερά ποσοστά έξω από τα 6.75 (47%) ενώ οδήγησαν και τους Ροδίτες σε μία κακή εμφάνιση επιθετικά καθώς είχαν μόλις 4/20 τρίποντα. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Ράιαν Τέιλορ και Αντόνιο Ντέιβις Τζούνιορ που είχαν 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Πλέον, η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφτασε τις 3 νίκες και έφτασε τον Κολοσσό στην βαθμολογία, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται το ίδιο ρεκόρ (3-5).

Η αρχική αστοχία του Κολοσσού πίσω από τα 6.75 έδωσε στους γηπεδούχους μία μικρή διαφορά της τάξης των των έξι πόντων στο (5') της αναμέτρησης. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα έβρισκε λύσεις στην επίθεση γυρνώντας υπομονετικά τη μπάλα, βρίσκοντας τα κατάλληλα μις ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 23-16υπέρ των Πατρινών.

Με τον Γιώργο Μπόγρη να σημειώνει έξι πόντους στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλων μεγάλωσε το προβάδισμά του και έφτασε στο +10 (30-20). Ο Κολοσσός συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ιδίως στην επίθεση, με το πρώτο τρίποντο να έρχεται στο (15') της αναμέτρησης με τον Λίνο Χρυσικόπουλο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +7 (46-39), έχοντας σημειώσει 5/9 τρίποντα, ενώ ο Κολοσσός μόλις 1/7.

Ο Κολοσσός εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο. Διόρθωσε τα κακώς κείμενα στην άμυνά του, βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό και με μπροστάρηδες τους Μορέιρα και Χάρη Γιαννόπουλο μείωσε στο -2 (50-48). Η ομάδα του Νίκου Βετούλα όμως, έβγαλε αντίδραση και με τον Ράιαν Τέιλορ να σημειώνει έξι σερί πόντους, ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σερί 10-3 που έβαλε τους γηπεδούχους και πάλι σε θέση οδηγού. Με τη σειρά τους όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με ένα δικό τους σερί 6-0, έκλεισαν με καλό τρόπο την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 60-57, υπέρ των πατρινών.

Με ένα ξέσπασμα των Τέιλορ και Ντέιβις, ο Απόλλων επέβαλε και πάλι τον ρυθμό του, έκανε ότι ήθελε στην επίθεση έφτασε τη διαφορά μέχρι και +22 και έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση που του έδωσε και το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα για εφέτος.