17.3 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Απόλλων-Καρδίτσα 78-72: Το ένστικτο της επιβίωσης (pic, vids)

Ίσως είναι λίγο πρόωρο να μιλάει κανείς για επιβίωση από την τρίτη αγωνιστική όμως για τον Απόλλωνα μια εντός έδρας ήττα από την Καρδίτσα θα βάραινε πολύ στην οικονομία της βαθμολογίας και πιθανότατα θα την κουβαλούσε ως το τέλος της σεζόν. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα διαχειρίστηκε το «πρέπει» που συνόδευε αυτόν τον αγώνα, νίκησε στην παράταση με 78-72 τη νεοφώτιστη αντίπαλο της και άνοιξε λογαριασμό, αφού είχαν προηγηθεί οι, εντός προγράμματος, ήττες από τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Ο Απόλλων κινδύνεψε να χάσει ένα παιχνίδι που στο τέλος της τρίτης περιόδου έδειχνε δικό του, αφού ήταν μπροστά με 13. Λάθη όμως όπως αυτό που έγινε στο τέλος του κανονικού αγώνα, το ότι δεν απέτρεψε δηλαδή το τρίποντο του Αγραβάνη με ένα φάουλ νωρίτερα και βρισκόμενος στο +3, μπορεί σε βάθος χρόνου να τα πληρώσει.

Η Καρδίτσα μετά τη νίκη επί του Κολοσσού το προηγούμενο Σάββατο, είχε την ευκαιρία για ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να διώξει ακόμη περισσότερη από την πίεση, που θεωρητικά δέχεται ως νεοφώτιστη στην Basket League. Δεν τα κατάφερε όμως παρότι είχε την ευκαιρία και έχει μπροστά της το παιχνίδι με την άλλη ομάδα της Πάτρας, τον Προμηθέα. Από την πλευρά του ο Απόλλων θα δώσει στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστική, το δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι του αυτή τη φορά απέναντι στο Περιστέρι.

Τα πρώτα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από τον αργό ρυθμό και το χαμηλό σκορ (8-7 στο 5’). Η Καρδίτσα πήρε τους 14 πρώτους πόντους της από δύο παίκτες, εννιά από τον Ντελόριερ και πέντε από τον Μπεχάιμ. Ο Απόλλων που επιστράτευσε ζον-πρες που κατέληγε σε ζώνη 2-3, έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 19-16.

Η είσοδος του Ντάβιντ Γκάμπροβσεκ από τα τέλη της πρώτης περιόδου, έδωσε στην Καρδίτσα inside game, με τον Σλοβένο να σημειώνει επτά πόντους σε μόλις 3:22 στο παρκέ. Παράλληλα οι φιλοξενούμενοι εξωθούσαν τους παίκτες του Απόλλωνα σε ατομικές επιλογές που δεν είχαν αποτέλεσμα (26-26 στο 15’). Το δεύτερο μισό της περιόδου όμως άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Ράιαν Τέιλορ αρχικά, ξεκόλλησε τους γηπεδούχους με δύο διαδοχικά τρίποντα και με την Καρδίτσα να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση –είχε 11 στο ημίχρονο- προέκυψε η διαφορά των 11 πόντων (40-29).

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, το γεγονός ότι ο Απόλλων σημείωσε 16 πόντους από τα 11 λάθη της Καρδίτσας, ενώ οι Θεσσαλοί δεν πήραν ούτε πόντο από τα έξι των γηπεδούχων. Έτσι το εξ επαφής χαμένο σουτ του Σαράντη Μαστρογιαννόπουλου προς το τέλος του ημιχρόνου, ουδόλως ενόχλησε τους Πατρινούς.

Ο Απόλλων ανοιξε την «ψαλίδα» στους 14 (43-29) με την εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου αλλά ο Χάντερ με οχτώ προσωπικούς, αφύπνισε την Καρδίτσα που απάντησε με ένα σερί 12-2 (45-41 στο 24’). Οι γηπεδούχοι όμως δεν έχασαν τον έλεγχο της κατάστασης και βρίσκοντας λύσεις από τον Ντέιβις και τον Τέιλορ ανέκτησαν μια διψήφια διαφορά (58-45 στο 29’). Έτσι 10 λεπτά πριν το τέλος ο Απόλλων έδειχνε να έχει το πάνω χέρι (60-47). Τίποτα όμως δεν είχε κριθεί.

Η άνοδος του Μπέιτμον άλλαξε την εικόνα της Καρδίτσας και κυρίως τη μορφή του αγώνα, αφού την ίδια ώρα ο Απόλλων κόλλησε στην επίθεση της σημειώνοντας μόλις έναν πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο. Έτσι οι 13 πόντοι έγιναν δύο με το σερί 12-2 των φιλοξενούμενων (61-59). Σε αυτό το διάστημα ο Απόλλων είχε 0/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα και τέσσερα λάθη απέναντι στην άμυνα ζώνης της Καρδίτσας που κατάφερε να προσπεράσει στα 3,5 από το τέλος (64-65).

Σε εκείνο το σημείο ο Απόλλων έχασε έναν από τους πιο πολύτιμους παίκτες του, τον Γιώργο Μπόγρη, με πέντε φάουλ αλλά μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό προσπέρασε με 69-67. Στα 15’’ ο Καράμπελας που νωρίτερα έκανε ένα σημαντικό κλέψιμο, με βολή «έγραψε» το 70-67. Οι γηπεδούχοι δεν έκαναν φάουλ και το πλήρωσαν αφού ο Αγραβάνης με τρίποντο στα 2’’, ισοφάρισε στους 70! Ο Ντέιβις αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Απόλλων συνήλθε από αυτό το σοκ και με δύο τρίποντα του Τζόουνς και του Καράμπελα ξέφυγε με 76-70 που ήταν το σκορ όταν η παράταση μπήκε στο τελευταίο λεπτό της αφού η Καρδίτσα δεν είχε ούτε πόντο. Ο Τέιλορ με δύο βολές σε φάουλ στο τρίποντο έκανε το 78-70 και τελείωσε το παιχνίδι για την ομάδα της Πάτρας.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Τέιλορ και Ντέιβις οδήγησαν τον Απόλλωνα, όμως ο Γιώργος Μπόγρης έκανε σπουδαία δουλειά στο παιχνίδι, μέχρι το σημείο που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Τελείωσε το ματς με εννιά πόντους, οχτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όσο έχει αυτά τα ποσοστά ευστοχίας από το τρίποντο, η Καρδίτσα θα δυσκολεύεται στην επίθεση. Σήμερα είχε 5/26 και η διαφορά του 20% στο ποσοστό από εκείνο του Απόλλωνα (39% - 19%) ήταν τεράστια για ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση. Επιπλέον, οι γηπεδούχοι πήραν 21 πόντους από τα λάθη της αντιπάλου τους και εκείνη μόνο 10.

Photo Credits: Eurokinissi