18.4 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Αντέδρασε η Μπαρτσελόνα, νίκη στην παράταση για Βαλένθια (vids)

Η Μπαρτσελόνα μετά το σοκ που δέχθηκε την πρώτη αγωνιστική, νίκησε στην έδρα της με 89-74 την Μπασκόνια. Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους αν και τα βρήκε «σκούρα» στο πρώτο ημίχρονο  και βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 12 πόντους(39-51) κατάφερε με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει μια εύκολη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους Μπλαουγκράνα ήταν ο Βέσελι με 15, έχοντας και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Αμπρίνες με 13 και παρότι σμολ φόργουρντ «κατέβασε» και 6 ριμπάουντ. Από την Μπασκόνια οι μόνοι διακριθέντες ήταν ο Τόμπσον και ο Ίνοκ με 13 και 12 αντίστοιχα. Να υπενθυμίσουμε ότι επόμενη αναμέτρηση για την Μπαρτσελόνα είναι την Παρασκευή απέναντι στον Ολυμπιακό στα πλαίσια της Ευρωλίγκας.

Η Βαλένθια πήρε την δεύτερη νίκη της στο Ισπανικό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά στην έδρα της, σε ένα ματς θρίλερ που οδηγήθηκε στην παράταση. Η Μπανταλόνα τελικά αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» και πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά τελικά γνώρισε την ήττα στην παράταση με σκορ 101-97.

Πολυτιμότερος για την ομάδα του Άλεξ Μούμπρου ήταν Τζάρεντ Χάρπερ σημειώνοντας 24 πόντους ενώ σημαντικός ήταν και ο Ριβέρο με 17 και 11 ριμπάουντ. Φοβερή εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους έκανε ο πρώην "Νβαερ" Κάιλ Γκάι με 27.