33.7 C
Κυριακή, 7 Ιουλίου, 2024

Ανγκόλα-Λίβανος 70-74: Ανταπεξήλθε στην… αντεπίθεση και έφυγε για τα ημιτελικά! (vids)

Θρίαμβος για τον Λίβανο, που επικράτησε με 74-70 της Ανγκόλας και τερμάτισε 2ος στον όμιλο (πίσω απ' την αήττητη Ισπανία), παίρνοντας το εισιτήριο για την πρόκριση στα ημιτελικά του Προολυμπιακού της Βαλένθια, εκεί όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τις Μπαχάμες των NBAers!

Ο Λίβανος ήλεγχε το παιχνίδι καθ' όλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, με την ομάδα της αφρικανικής ηπείρου να κάνει την αντεπίθεσή της στην 3η περίοδο και να παίρνει το προβάδισμα (45-44). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν, ξεκίνησαν το 4ο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 12-4, προηγήθηκαν με 8 στο 33' και με 11 στο 36' και ύστερα δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Πρώτος σκόρερ για την αφρικάνικη χώρα ήταν ο Ζέρσον Γκονσάλβες με 13 πόντους, ενώ ο NBAer Μπρούνο Φερνάντο έμεινε στους 12 με 8 ριμπάουντ. «Διπλός» ήταν ο σέντερ του Άρη, Σίλβιο Ντε Σόουζα (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ), όπως και ο Ζίλσον Μπανγκό (11 πόντοι, 12 ριμπάουντ). Απ' τη μεριά του Λιβάνου, ο Ομάρι Σπέλμαν ξεχώρισε με... ηχηρό double-double 22 πόντων και 13 ριμπάουντ, με τους Ζεϊνούν και Ελ Νταργουίτς να ακολουθούν με 15 και 14 αντίστοιχα, πετυχαίνοντας, μάλιστα, μεγάλα καλάθια στην 4η περίοδο.