15.8 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Αναντόλου Έφες-Αρμάνι Μιλάνο 77-83: Την “έπνιξε” στο δεύτερο (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε από το -17, έβαλε τα τρίποντα, ενεργοποίησε την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την εκτός έδρας νίκη από την Αναντόλου Έφες με 83-77 για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η νίκη αυτή τη φέρνει στο 17-8 και αφήνει τους Τούρκους στο 14-11.

O Εργκίν Αταμάν είδε την ομάδα του να παίρνει από το νωρίς το προβάδισμα (8-2, 2’30’’) και να «διευθύνει» τον αγώνα. Μίτσιτς και Μοερμάν βρέθηκαν σε πρώτο πλάνο, βοήθησαν να διαμορφωθεί το 30-19 (9’) και ήδη από την πρώτη περίοδο ήταν και οι δύο διψήφιοι σε πόντους: 13 ο Μίτσιτς, 11 ο Μοερμάν.

Οι Ιταλοί με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ πλησίασαν (30-26, 11’30’’), αλλά η άνοδος αγωνιστικά του Σέιν Λάρκιν βοήθησε την Έφες να ξεφύγει και πάλι, φτάνοντας ως το 48-31 (17’25’’). Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ένα 7-0 η διαφορά μειώθηκε και ο Ροντρίγκεθ έγραψε το 51-43 (23'20'').

Το τρίποντο -μαζί με τη σαφώς βελτιωμένη άμυνα- έγινε όπλο στα χέρια της Αρμάνι Μιλάνο πλέον για να γράψει ο Τζίτζι Ντατόμε το 53-46 (25'), ενώ λίγο αργότερα ο Ροντρίγκεθ μείωσε στον έναν πόντο (54-53, 27'10''). Το επιμέρους σκορ στο σημείο αυτό ήταν 17-3 για τους φιλοξενούμενους. Ένα ακόμη τρίποντο από τον Ρίτσι έφερε την απόλυτη ισορροπία (60-60, 29') και ο Χάινς έδωσε και το προβάδισμα (61-62, 30').

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με την πρωτοπορία στο σκορ να εναλλάσσεται. Η Μιλάνο έφτασε στο +7 για πρώτη φορά (70-77, 37'30''). Ο Μέλι έγραψε το 74-81 με 35'' στο ρολόι, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στον αγώνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Αναντόλου Έφες έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 10/15 τρίποντα. Κοινώς 66/7% ποσοστό ευστοχίας. Παράλληλα είχε 60% (9/15) στα σουτ δύο πόντων. Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε ένα επιμέρους 26-10 στην τρίτη περίοδο για να φτάσει από το -17 στο +1.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Αρμάνι Μιλάνο συνεχίζει με Μπάγερν Μονάχου (29/3) και Μονακό (31/3) εντός και κλείνει την κανονική περίοδο εκτός με τη Βιλερμπάν (7/4). Η Αναντόλου Έφες υποδέχεται Άλμπα (1/4) και Μπάγερν Μονάχου (6/4) και παίζει εκτός με τον Ερυθρό Αστέρα (8/4).

Διαιτητές: Πέρεθ, Ράντοβιτς, Γιόβτσιτς

Δεκάλεπτα: 30-21, 51-36, 61-62, 77-83