24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Άλμπα-Ζενίτ 76-67: Με «πετροπόλεμο» της έκανε ζημιά (pic, vids)

Αν η Άλμπα έχει κάτι για να υπερηφανεύεται, είναι ότι συνήθως παρουσιάζει ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο στην έδρα της. Εκεί άλλωστε είχαν λυγίσει πέντε ομάδες της Ευρωλίγκας, με τελευταία την Ούνικς την περασμένη εβδομάδα και μάλιστα με οδυνηρό τρόπο. Η Ζενίτ όμως δεν έμαθε από το πάθημα της Ούνικς. Η Άλμπα ισορρόπησε τα αποτελέσματα στην έδρα της (6-6) επικρατώντας και αυτής της ρωσικής ομάδας με 76-67.

Ήταν ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές άμυνες και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, εξαιρουμένης της πρώτης περιόδου για την Άλμπα και της δεύτερης για τη Ζενίτ. Ήταν μία «σκληρή» ήττα για τη Ζενίτ, υποχωρώντας στο 14-9 με το αποτέλεσμα που μπορεί να πληρώσει στο τέλος, στην προσπάθεια της να πάει στα πλέι οφ με πλεονέκτημα έδρας.

Η Άλμπα «κατάπιε» τη Ζενίτ στα πρώτα λεπτά του αγώνα αφού προηγήθηκε με 9-2 στο 3’ και 16-4 στο 6’, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/6 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι Γερμανοί ήταν μπροστά με 11 (23-12).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (29-19) αλλά στη συνέχεια η Ζενίτ μέσα από την άμυνα της εξισορρόπησε την κατάσταση ισοφαρίζοντας στους 34 πόντους, χάρη στο επιμέρους 22-11.

Οι ισορροπίες που διαμορφώθηκαν στη δεύτερη περίοδο δεν διαταράχθηκαν στην τρίτη, με τη διαφορά ότι έπεσε ακόμη περισσότερο η επιθετική παραγωγικότητα των ομάδων. Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 17-14, με τον Μπλατ να διαμορφώνει το 51-48 του 30ού λεπτού.

Η Ζενίτ ζοριζόταν στην επίθεση αφού εκτός του Μπάρον δεν έβρισκε σταθερά λύσεις. Έτσι η Άλμπα ξέφυγε με επτά στο 36’ (63-56) και με ένα κάρφωμα του Λαμέρς «αγκάλιασε» τη μεγάλη νίκη αφού προηγήθηκε με οχτώ στα 1:20 από το τέλος (68-60). Ο Λόιντ έκανε το 68-62 αλλά ο Λο απάντησε με τρίποντο (71-62) και λίγο μετά με βολές απάντησε και στο δίποντο του Κουζμίνσκας. Ο Μπάρον έβαλε μεγάλο τρίποντο (73-67) αλλά η Άλμπα χτύπησε στην ανοιχτή άμυνα των Ρώσων και τελείωσε το παιχνίδι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Μέχρι και λίγο πριν το τέλος, η Άλμπα ήταν μπροστά χωρίς να έχει παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Μάοντο Λο σημείωσε καθοριστικούς πόντους στις τελευταίες κατοχές και ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά. Τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 5/6 βολές, 2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, τέσσερις ασίστ και ένα κλέψιμο σε 25’.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δύο ομάδες ήταν συνεπείς στο δίποντο όμως τη διαφορά έκαναν τα τρίποντα. Η Άλμπα εκτέλεσε με 42,9% ενώ η Ζενίτ περιορίστηκε στο 26,1%.

Photo Credits: Zenit twitter