28.3 C
Τρίτη, 25 Ιουνίου, 2024

Άλμπα-Ρεάλ Μ. 74-89 : «Περίπατος» στο Βερολίνο με Ερτέλ (pics,vids)

Η Ρεάλ δεν είχε το προβάδισμα μόνο στα πρώτα δυόμιση λεπτά της αναμέτρησης, από εκεί και πέρα όμως πέρασε σαν «σίφουνας» από το Βερολίνο, νικώντας εύκολα με 74-89 την Άλμπα στην Mercedes-Benz Arena. Οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού,σούταραν με 52% εντός πεδιάς, ενώ έφτασαν τη διαφορά έως και +23. Ο Τομά Ερτέλ έκανε μια «μεστή» εμφάνιση με 17 πόντους και 7 τελικές πάσες, ενώ ο Βενσάν Πουαριέ κάλυψε επάξια το κενό του Ουάλτερ Ταβάρες ( covid-19) και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους και 5 «σκουπίδια» . Για την Γερμανική ομάδα ο Μάντο Λο διασώθηκε με 21 πόντους αλλά δεν πήρε τις απαραίτητες βοήθειες από τους συμπαίκτες του . Πλέον οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τις 16 νίκες και συγκατοικούν με την Μπαρτελόνα στην πρώτη θέση, ενώ οι Βερολινέζοι έμειναν στο 6-12 και την 16η θέση.

Με τον Μάντο Λο να κάνει φανταστικό ξεκίνημα, αιφνιδιάζοντας τους Μαδριλένους, η Άλμπα πήρε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Η Ρεάλ, σιγά σιγά βρήκε τις λύσεις και με την κυκλοφορία της μπάλας βρήκε εύκολα καλάθια μέσα στο «ζωγραφιστό». Οι Ισπανοί έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα 11-4 σερί, με το σκορ να είναι 15-19 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ συνέχισε να έχει το πόδι «πατημένο» στο γκάζι. Άρχισε να παίρνει πόντους έξω από τα 6,75, ενώ πέτυχε 6 τρίποντα. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να φτάσει τη διαφορά στο +15 πριν ο Λουκ Σίκμα με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, γράψει το 36-48. Η Ρεάλ έπαιξε ωραίο μπάσκετ μοίρασε 11 ασίστ, ενώ χαρακτηριστικό για το πόσο αλτρουιστικό ήταν το παιχνίδι της στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ότι πλην του Χάνγκα που είχε 8 πόντους, άλλοι τρεις παίχτες είχαν από έξι. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί είχαν πρόβλημα στην άμυνά τους, ενώ δεν βοήθησαν και τα λάθη (8 στον αριθμό) με τον Μάντο Λο να προσπαθεί να σώσει την κατάσταση με τους δεκαπέντε πόντους του. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να φανούν τουλάχιστον ανταγωνιστικοί. Κυκλοφόρησαν υπομονετικά τη μπάλα βρίσκοντας πόντους κοντά στο καλάθι με τους Ντα Σίλβα και 'Ερικσον να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά. Κατάφεραν και έριξαν τη διαφορά στους έξι πόντους. Τα συνεχόμενα καλάθια από τους Ερτέλ και Πουαριέ όμως, επανέφεραν την τάξη για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση το +17, με το σκορ πριν την έναρξη της  τέταρτης περιόδου να είναι 56-73. Η Ρεάλ στο τελευταίο δεκάλεπτο έλεγξε τον ρυθμό, δεν άφησε την Άλμπα να επιστρέψει, ενώ προς το τέλος έκανε και συντήρηση δυνάμεων, φτάνοντας εύκολα στην 16η νίκη της στη φετινή Γιούρολιγκ.

ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ: Μάντο Λο. Πραγματικά ο Γερμανός γκαρντ έδειχνε ώρες ώρες να παλεύει μόνος ενάντια σε όλη την ομάδα της Ρεάλ. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους ,5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και είχε 6/10 σουτ συνολικά. Άλλη μία εμφάνιση που αποδεικνύει την βελτίωση του φέτος, καθώς μετρά 13 πόντους μ.ο .

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ : Γενικά η Άλμπα είχε πρόβλημα στην άμυνα,δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον πλουραλισμό των Ισπανών στην επίθεση. Σίγουρα όμως τα 17 λάθη δεν βοήθησαν στο να φανεί τουλάχιστον ανταγωνιστική. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα,καθώς σούταραν με 64% και 27/42 συνολικά.