16.8 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Άλμπα-Παναθηναϊκός 87-78: «Λίγος» και στο Βερολίνο (vids)

Ο Παναθηναϊκός για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι της Ευρωλίγκας ήταν κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου με 87-78.

Οι «πράσινοι» με αυτήν την ήττα «έπεσαν» στο 8-19 και τελειώνουν τις φετινές του υποχρεώσεις την προσεχή Παρασκευή (8/4) με τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη. Από την άλλη οι νικητές «ανέβηκαν» στο 12-15 και είναι ένατοι, δίχως ελπίδες πρόκρισης.

Το πρώτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τους «πράσινους» που βρέθηκαν να χάνουν 28-13 κι έμοιαζαν εκτός τόπου και χρόνου. Επέστρεψαν πάντως στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο μείωσαν σε 44-40.

Και η τρίτη περίοδος όμως ήταν κάκιστη για το «τριφύλλι» που είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 14 στο 30', με τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου να γράφει 69-55. Τα πάντα είχαν κριθεί και το μόνο που έμενε να γίνει γνωστό ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Άλμπα να επικρατεί τελικά με 87-78.

Ο ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ: Η Άλμπα πήρε πολλά πράγματα από πολλούς παίκτες στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, την ώρα που η ελληνική ομάδα περίμενε τα πάντα από τον Νεμάνια Νέντοβιτς, με το Σέρβο σκόρερ να σημειώνει 27 πόντους και να αποχωρεί τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, σε μία φάση που φάνηκε να τραυματίζεται.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η κακή περιφερειακή άμυνα του «τριφυλλιού» αποτέλεσε ξανά σημαντικό πρόβλημα, με τους γηπεδούχους να στήνουν «πάρτι» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και να τελειώνουν το ματς με 14/33 σουτ.