23.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Άλμπα-Παναθηναϊκός 85-99: «Πράσινη» γιορτή στο Βερολίνο! (pics)

Ο Παναθηναϊκός του Εργκίν Αταμάν παρουσιάστηκε... όπως τον θέλει ο τεχνικός του στο Βερολίνο, παραδίδοντας σκορ και θέαμα, για να επικρατήσει της Άλμπα με 99-85, ανταποδίδοντας τη γιορτή, που είχαν ετοιμάσει στη γερμανική πρωτεύουσα οι φίλοι του «τριφυλλιού», που κατέλαβαν την αρένα, θυμίζοντας εικόνες του ένδοξου παρελθόντος από αυτή την πόλη.

Σλούκας και Γκριγκόνις έφεραν το θετικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και ο Μήτογλου έκλεψε την μπάλα για το +6 της ομάδας του στο πρώτο τετράλεπτο (6-12). Η συνεργασία του Λιθουανού με τον Έλληνα φόργουορντ απέδωσε τα μέγιστα και το σκορ ανέβηκε πολύ για τους «πράσινους», αλλά το ίδιο συνέβη και με τη γερμανική ομάδα, που σκόραρε σερί τρίποντα και έμεινε κοντά στην ελάχιστη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-27).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πήραν και το προβάδισμα με 28-27 και συνέχισαν να αναζητούν το μακρινό σουτ, όμως με τους ίδιους πρωταγωνιστές και τους Βιλντόζα-Μπαλτσερόφσκι να μπαίνουν επίσης στην «εξίσωση», ο ένας σκοράροντας πίσω από τα 6.75 μέτρα και ο δεύτερος με πολλές λύσεις στη ρακέτα, το προβάδισμα ήρθε και μαζί η διψήφια διαφορά (40-50 στο 17'). Οι δύο τελευταίοι έβαλαν «υπογραφή» στο τέλος του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα η παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων να δείξει το δρόμο (47-60).

Ο Γκριγκόνις συνέχισε «καυτός» στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και το «πράσινο» προβάδισμα ανέβηκε στο +16 στα πρώτα τέσσερα λεπτά (53-69). Σε εκείνο το σημείο, ο Γκονζάλες ζήτησε «ζώνη» από τους παίκτες του, που σταμάτησε σε κάποιες επιθέσεις το περιφερειακό σουτ του Παναθηναϊκού, με την Άλμπα να βρίσκει στην απέναντι πλευρά μακρινά σουτ, που μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (63-72 στο 27'). Ο φοβερός Μήτογλου έδωσε νέες ανάσες κι ένα δικό του τρίποντο τελείωσε ιδανικά το δεκάλεπτο, διατηρώντας σε κραταιά θέση στο ματς την ομάδα του (70-82).

Οι Βερολινέζοι επέμειναν στο να επιζητούν την ανατροπή και ένα μακρινό σουτ του Τόμας έδειχνε να τους δίνει ελπίδα, μειώνοντας τη διαφορά στις δύο κατοχές (78-84 στο 33'). Ο Γκριγκόνις βρήκε συμπαράσταση στον Γκραντ, που ήταν ψύχραιμος, με αποτέλεσμα η τάξη να επανέλθει άμεσα, για να έρθει το άνετο 99-85 με τους Λεσόρ και Μήτογλου να βάζουν το... θαυμαστικό στο Βερολίνο.

Δεκάλεπτα: 26-27, 47-60, 70-82, 85-99

Ο ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΤΗΣ: Ο Ντίνος Μήτογλου πραγματοποίησε άλλο ένα σπουδαίο παιχνίδι με double double 24 πόντων και 10 ριμπάουντ, όμως άλλος ένας παίκτης, που έχει ανάγκη ο Παναθηναϊκός, είναι ο Μάριους Γκριγκόνις, που φέτος μοιάζει πιο απελευθερωμένος, δικαιώνοντας την επιλογή της παραμονής του και σημειώνοντας στο Βερολίνο 16 πόντους, με 4/8 τρίποντα και τέσσερα ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός σκόραρε εξαιρετικά για εκτός έδρας παιχνίδι με 23/33 δίποντα και 13/29 τρίποντα έναντι 20/42 και 12/28 αντίστοιχα για τους Βερολινέζους, ισορροπώντας έτσι τις έξι παραπάνω κατοχές τους (15-7 επιθετικά ριμπάουντ και 14-12 λάθη).