23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Άλμπα-Μπαρτσελόνα 79-95: Πήγε, είδε και… κλείδωσε την πρωτιά (vids)

Η Μπαρτσελόνα έκανε εύκολη τη ζωή της στο Βερολίνο, νίκησε με 95-72 τη σαφώς ασθενέστερη σε δυναμικότητα Άλμπα και βρίσκεται δύο νίκες μακριά από τη Ρεάλ με το ρεκόρ στο 20-5, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρωτιά στην Ευρωλίγκα και περιμένοντας αντίπαλο.

Με τις δύο ομάδες να επιχειρούν να δώσουν την μπάλα στους ψηλούς τους, στο πρώτο εξάλεπτο υπήρξε ισορροπία (11-11), με ένα 0-5 του Μίροτιτς που ακολούθησε να ευθύνεται για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο δεκάλεπτο (13-21). Νωρίς έφτασε και σε διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα (13-25 στο 12'), για να ακολουθήσει επιμέρους 13-3 των γηπεδούχων, που έδειχναν αξιόμαχοι, προτού ο Καλάθης βάλει... το μυαλό στο παρκέ και επωφεληθεί η ομάδα του, παρότι ο ρυθμός άνοιξε (39-47).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε... φορτσάτη με σερί 0-8 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, φτάνοντας σύντομα και στο +20 (45-65 στο 26'), με το καλό αυτό διάστημα να δείχνει πως μάλλον είχε μπει το νερό στο αυλάκι, με τον Μπλατ πάντως να προσφέρει την φάση της βραδιάς με απίστευτο buzzer beater τρίποντο (58-73). Το παιχνίδι αποδείχθηκε, πράγματι, διαδικαστικού χαρακτήρα στο φινάλε και οι Καταλανοί πανηγύρισαν άλλη μια εκτός έδρας νίκη, βάζοντας άλλο ένα «λιθαράκι» για την κορυφή (72-95).

Δεκάλεπτα: 13-21, 39-47, 58-73, 72-95

Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ Η ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ: Ο Νικ Καλάθης χρειάστηκε μερικά μόνο λεπτά στη δεύτερη περίοδο, για να αλλάξει το ρυθμό και να οδηγήσει το ματς εκεί που ήθελε η Μπαρτσελόνα, έχοντας εννέα πόντους και οκτώ ασίστ, με τον Νίκολα Μίροτιτς σε ένα ακόμη καλό του βράδυ να συνεισφέρει με 18 πόντους και έξι ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπαρτσελόνα «διέλυσε» την αντίπαλη άμυνα με τα μακρινά σουτ στα 14/23 με ποσοστό 60.9%, που δύσκολα αντικρούεται από οτιδήποτε, ειδικά από τη στιγμή που είχε και πέντε παραπάνω κατοχές (7-13 επιθετικά ριμπάουντ και 12-13 λάθη).