22.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Άλμπα-Ερ.Αστέρας 74-70: Με τον Λο του έκανε χαλάστρα (pic, vids)

Σε ένα παιχνίδι με μονόπλευρο, βαθμολογικό, ενδιαφέρον, επικράτησε η ομάδα που έπαιζε για το γόητρο της. Η Άλμπα επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα με 74-70 και του έκανε ζημιά στην προσπάθεια του να προλάβει τα πλέι οφ. Το κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Μαοντο Λο και συμπαραστάτες τους Σμιθ και Σίκμα.

Οι Γερμανοί επέστρεψαν στις νίκες μετά από την ήττα της Τετάρτης από την Μπαρτσελόνα και μάλιστα αυτή ήταν η πέμπτη στα έξι τελευταία, εντός έδρας παιχνίδια τους.

Όσο για τον Ερυθρό Αστέρα; Έχασε την ευκαιρία να κάνει αποφασιστικής σημασίας βήμα για την οχτάδα και θα πρέπει να ψάξει για τα αποτελέσματα στα τρία τελευταία παιχνίδια του, με Μπάγερν, Ζαλγκίρις εκτός και Εφές εντός έδρας.

Από μία περίοδο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Μετά το 9-11 των πρώτων έξι λεπτών, η Άλμπα κυριάρχησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου. «Έτρεξε» σερί 15-4 και προηγήθηκε με 24-15 στο 10’.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στους 13 στο 13’ (30-17) όμως η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα ήταν εντυπωσιακή. Με τον Νέιτ Ουόλτερς να τον οδηγεί σε ένα σερί 15-1, πήρε το προβάδισμα (31-32 στο 17’). Στο τέλος του ημιχρόνου η Άλμπα ήταν και πάλι μπροστά (37-35).

Η κατάσταση παρέμεινε ισορροπημένη μέσα από την τρίτη περίοδο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Η Άλμπα προηγήθηκε με 41-37, 45-41 και 52-48, ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε προηγούμενος με 57-53 πριν προκύψει το ρευστό 58-57 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τρίποντο του Σμιθ και δίποντο του Ζόσμαν.

Το παιχνίδι πήρε χροιά θρίλερ αφού Άλμπα και Ερυθρός Αστέρας συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Πέντε λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 63-61 όπως και στο 37’ με 67-65. Λίγο πριν μπει το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό, η Άλμπα ξέφυγε με πέντε (72-67) αλλά ο Νταβίντοβατς με τρίποντο κράτησε όρθιος τον Ερυθρό Αστέρα (72-70). Ο Σίκμα ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ, κάνοντας το 74-70 στα 22’’ και «κλειδώνοντας» τη γερμανική νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Μαοντο Λο έκανε ότι χρειάστηκε η Άλμπα για να φτάσει στο αποτέλεσμα που θεωρητικά τη βάζει στο κόλπο. Είχε 22 πόντους με 5/8 βολές, 4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τη διαφορά έκαναν για την Άλμπα τα τρίποντα (εκτέλεσε με 40% έναντι του 27,3% του Ερυθρού Αστέρα) και τα ριμπάουντ (είχε 36 έναντι των 26 των Σέρβων).

Photo Credits: Crvena Zvezda, Alba