18.1 C

Αγχώθηκε στο τέλος, αλλά έκανε το 1-0 η Μπάρτσα! (pics+vids)

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο +16 στην ανάπαυλα, η Μάλαγα δεν τα παράτησε, μείωσε στη μία κατοχή 23" δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όμως η οι Κταλανοί δεν λάθεψαν στις βολές και κέρδισαν με 84-81, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Liga Endesa. Αμπρίνες και Βέσελι καθοριστικοί στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν οι Σίμα και Έτζιμ με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Κυριαρχική η Μπαρτσελόνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έχοντας την κυριαρχία κοντά στο καλάθι (Μίροτιτς, Σανλί) προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, με το σκορ στο 26-15.

Η Μάλαγα πέρα από τον Μέλβιν Έτζιμ δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις από τους υπόλοιπους παίχτες της. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να εδραιώσει το προβάδισμά της. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους Κατλανούς να βρίσκονται στο +14, με τον Νίκολα Μίροτιτς να έχει 11 πόντους στο ημίχρονο.

Τελείως διαφορετικό πρόσωπο για την Μάλαγα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Ανδαλουσιάνοι βελτιώθηκαν στην άμυνά τους. Αυτό σε συνδυασμό με την ενεργοποίηση επιθετικά του Γιανκούμπα Σίμα, οδήγησε τους γηπεδούχους σταδιακά να μειώσουν τη διαφορά. Το κατάφεραν μάλιστα να μειώσουν στο καλάθι (59-57). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν έκαναν ένα δυνατό στο τελευταίο (1:30') της τρίτης περιόδου και με ένα επιμέρους   7-1 σερί πήραν και πάλι μία ανάσα οχτώ πόντων, με το σκορ στο 66-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συντηρούσαν σταθερά μία διαφορά δέκα πόντων. Με (3') να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης, η Μάλαγα έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή. Με σερί 12-5, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις (82-79) με 23" να απομένουν όμως ήταν πλέον αργά. Η Μπάρτσα εκμεταλλεύτηκε το χρονόμετρο, πήρε τις βολές και εν τέλει και τη νίκη με 84-81, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.