25.1 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ευρωλίγκα: Αφεντικό της πόλης η Φενέρ, προβληματίζει η Εφές(vids)

Η Φενέρ(5-0) κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, σούταρε με εντυπωσιακή ευστοχία πίσω από τη γραμμή του τριπόντου(14/26 3πτ), και πέρασε από την έδρα της Εφές(2-3) με σκορ 88-79. Ουίλμπεκιν(25π) και Γκούντουριτς(23π) τράβηξαν επιθετικά την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και του Νικ Καλάθη(4π,7ριμπ,4ασίστ)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με βροχή από τρίποντα με τις δύο ομάδες να βρίσκουν συνολικά 9 φορές στόχο από την περίμετρο στο πρώτο δεκάλεπτο(27-26,10'). Ο Γουίλμπεκιν με 11 πόντους πήρε τη Φενέρ από το χέρι στο διάστημα αυτό, την ώρα που το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν σκόραρε κυρίως με προσωπικές ενέργειες.

Ο Γκούντουριτς πήρε φωτιά από μακριά, οι φιλοξενούμενοι υποχρέωναν την Εφές σε στατικές επιθέσεις και πήραν προβάδισμα 6 πόντων(36-42,16'). Οι εμπνεύσεις του Μίσιτς στο κομμάτι της δημιουργίας διατήρησαν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα με τη λήξη του ημιχρόνου(41-46,20').

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ είχε πολλούς πρωταγωνιστές, έβγαλε όμορφες συνεργασίες και μεγάλα σουτ και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Ο Κλάιμπερν με μόλις 8 πόντους έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του ενώ ο Μίσιτς δεν βοήθησε όσο θα ήθελε την πρωταθλήτρια Ευρώπης με μόλις 5 εύστοχες προσπάθειες σε 13 απόπειρες εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα:27-26,44-49,62-71,79-88