22.5 C
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Βόννη 66-73: Ο Σορτς της τη… χάλασε (pics+vid)

Σε μία αναμέτρηση που οι δύο άμυνες κυριάρχησαν, εκείνη της ΑΕΚ δε βρήκε τρόπο να σταματήσει τον Τι Τζέι Σορτς ο οποίος αποτελούσε την κύρια πηγή κινδύνου από τη Βόννη, και η γερμανική ομάδα απέδρασε από τα Άνω Λιόσια, νικώντας με 73-66 και πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, την ώρα που η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έπεσε στο 1-2, χάνοντας έδαφος από το κυνήγι της πρωτιάς.

Μίτσελ και ΜακΓκριφ ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων της ΑΕΚ στην πρώτη περίοδο και τον Σορτς από πλευράς Βόννης να απαντά με προσωπικές ενέργειες, με τον σέντερ της ομάδας του Ηλία Καντζούρη να είναι κυρίαρχος στον αέρα, τόσο στον τομέα των ριμπάουντ, όσο και σε εκείνον της άμυνας. Η λήξη της πρώτης περιόδου, βρήκε την ΑΕΚ στο +4 (16-12).

Με ένα σερί 13-0 και τον Γιάνις Στρέλνιεκς σε ρόλο εκτελεστή η Ένωση έχτισε διαφορά 17 πόντων (29-12) σε ένα εκρηκτικό τετράλεπτο για τους "κιτρινόμαυρους"! Η συνέχεια του δεύτερου δεκαλέπτου δεν ήταν το ίδιο παραγωγική για την ΑΕΚ, που ωστόσο κατάφερε με καλή άμυνα να κρατήσει χαμηλά τη Βόννη και να διατηρήσει μία διαφορά της τάξεως των 13 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (36-23).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκε νωθρά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και έφεραν αρχικά το ματς στα ίσια (42-42) και εν συνεχεία προσπέρασαν με τρίποντο του Μόργκαν (46-47). Το μομέντουμ ήταν πλεόν στα χέρια της Βόννης που με ακόμη ένα τρίποντο του Μόργκαν πήρε προβάδισμα έξι πόντων (46-52), την ώρα που η ΑΕΚ δυσκολευόταν να συνδεθεί με το καλάθι, σκοράροντας μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ωστόσο ο Σορτς ήταν ασταμάτητος και υπέγραψε με την εμφάνισή του τη νίκη της Βόννης στα Άνω Λιόσια με 73-66.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Τι Τζέι Σορτς έκανε μεγάλη εμφάνιση για την ομάδα του, σημειώνοντας 26 πόντους, αλλά και μοιράζοντας 7 ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ένα μελανί στοιχείο της στατιστικής της ΑΕΚ, αποτέλεσε η αστοχία της στης βολές. Συγκεκριμένα, η Ένωση σούταρε με 52% (12/23) και έχασε πολύτιμο έδαφος από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας"

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.