16.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Ρέτζιο Εμίλια 68-59: Με ψυχή… βασίλισσας, στα χέρια της η πρόκριση! (pics)

Με τρομερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ επέστρεψε από το -13, νίκησε τη Ρέτζιο Εμίλια με 68-59 και πλέον κρατά στα χέρια της την πρόκριση στα play-in του Basketball Champions League! Τριπλή ισοβαθμία πίσω από την κορυφή και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Καρσίγιακα στα Άνω Λιόσια για την Ένωση που κρατά την τύχη στα χέρια της.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ, με τη Ρέτζιο Εμίλια να ξεκινά με ένα σερί 7-0 σε μόλις ενάμισι λεπτό. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη απάντησαν στο σερί των Ιταλών με ένα τρίποντο του Φρέιζερ και ένα κάρφωμα του Μίτσελ, φτάνοντας σε απόσταση ενός καλαθιού. Με μπροστάρη τον διψήφιο από νωρίς Χόπκινς, Η Ρέτζιο Εμίλια ανέκτησε και πάλι διαφορά, απέναντι στην Ένωση που δυσκολευόταν να βρει τη σύνδεσή της με το καλάθι. Η λήξη της πρώτης περιόδου, βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +7 (13-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έγινε και διψήφια (20-31), με την ΑΕΚ να εξακολουθεί να μην μπορεί να βρει λύση στο σκοράρισμα με πάρα πολλά άστοχα σουτ και σχεδόν διπλάσια λάθη από τους Ιταλούς. Οι πόντοι στο ημίχρονο αποδεικνύουν του λόγου το αληθές, με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να βρίσκεται πίσω με 10 (29-39).

Η ΑΕΚ μπήκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο μέρος. Έσφιξε την άμυνά της, έπαιξε ορθολογικό μπάσκετ στην επίθεση, εξαφάνισε τη διψήφια διαφορά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ούσα πίσω στο σκορ με τρεις (47-50). Η απόδοση της Ένωσης ανέβαινε και μαζί της ανέβαινε και ο κόσμος, ωθώντας τη στην ανατροπή. Το προσπέρασμα έγινε στα πρώτα δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου (51-50). Ο Ουίλιαμς με τρίποντο και ο Παπαδάκης με λέι απ έστειλαν την ΑΕΚ στο +6 (56-50), βάζοντας... φωτιά στο κλειστό των Άνω Λιοσίων! Το μομέντουμ ήταν πλέον ξεκάθαρα με το μέρος των παικτών του Ηλία Καντζούρη, η Ένωση έχτισε διαφορά, πήρε τη νίκη και κρατά την τύχη στα χέρια της αναφορικά με την πρόκριση στα play-in του BCL!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ έσφιξε την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο, δέχθηκε μόλις 20 πόντους και έκανε την ανατροπή, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

ΚΟΜΒΙΚΟΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ: Μπορεί να μην ήταν ο πρώτος σκόρερ και η στατιστική του να μην... γεμίζει το μάτι, ωστόσο η παρουσία του ήταν κομβική στην έκβαση την αναμέτρησης. Η παρουσία του στο παρκέ συνδυάστηκε με την ανατροπή της ΑΕΚ προσφέροντας πολύτιμες βοήθειες, όπως στον τομέα των ασίστ (6).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.