22.4 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ-Προμηθέας 87-91: Με… φόρα απ’ τη Μούρθια οι Πατρινοί (pics, vids)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Προμηθέας απέναντι στην ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 91-87, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της Basket League. Πλέον, οι πατρινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 12-8, παραμένοντας στην 4η θέση, με την «Ένωση» να πέφτει στο 8-12 και να είναι προς το παρόν 6η (ένα ματς παραπάνω από Κολοσσό Ρόδου και ΠΑΟΚ που παίζουν μαζί).

Νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Προμηθέα να... μπαίνει γρηγορότερα στο πνεύμα του αγώνα και να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων (5-10) με τη συμπλήρωση 5 λεπτών στην 1η περίοδο, ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +6 (6-12). Μόνο με δίποντα ή βολές έβρισκαν στόχο αμφότερες για σχεδόν 9 λεπτά, με τον Χρυσικόπουλο να «σπάει το ρόδι» πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 (10-15) και το δεκάλεπτο να λήγει 14-17. Με 0/3 τρίποντα ολοκλήρωσε την περίοδο η «Ένωση», τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/6, ενώ τα λάθη ήταν 6-1.

Η ΑΕΚ έγινε πιο σκληρή στην άμυνά της στο πρώτο δίλεπτο της 2ης περιόδου και κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα (18-17) με μικρό σερί 4-0 από Μόργκαν και Κουζμίνσκας, όμως ο Κόφι «απάντησε» άμεσα με τρίποντο (18-20). Από εκείνο το σημείο, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε σταθερά «κεφάλι» στο σκορ, φτιάχνοντας νέα ψηλότερη τιμή διαφοράς, τους 9 (31-40) των 27 δευτερολέπτων πριν την ανάπαυλα. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 32-40 με 1/2 βολές του Καράμπελα, με τους πατρινούς σε αυτό το εικοσάλεπτο να έχουν πολύ χαμηλά τους Χέιλ-Κάουαν (2 πόντοι έκαστος), αλλά να έχουν πάρει πολύτιμες βοήθειες απ’ τον Μπαζίνα (5 πόντοι, 1 ασίστ) και τον Ετσενίκε (6 πόντοι, 3 ριμπάουντ). Ο Μπράντον Νάιτ (6 πόντοι) πέτυχε το μοναδικό τρίποντο της «Ένωσης» στο 1ο ημίχρονο (1/7).

Όσο κι αν οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν στην 3η περίοδο να επιστρέψουν, ο Προμηθέας είχε πάντα την απάντηση σε όποιο πρόβλημα του έβαζε η «Ένωση» και, μάλιστα, χωρίς τον Άντονι Κάουαν στο παρκέ. Η ΑΕΚ μείωσε με τον Νάιτ σε 41-47, εκμεταλλευόμενη την καλή κατάσταση στην οποία έδειχνε ο Αμερικανός γκαρντ, ωστόσο οι πατρινοί «έτρεξαν» σερί 8-0, με δύο τρίποντα από Χρυσικόπουλο-Ρέινολντς και ένα καλάθι του Ετσενίκε, ανεβάζοντας στους 14 τη διαφορά (41-55). Αμέσως πάντως η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήγε στο -4 (51-55) με σερί 10-0 από τέσσερα ζευγάρια βολών και ένα follow του Μόργκαν, αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να επιστρατεύσει για πρώτη φορά στο 3ο δεκάλεπτο τον Άντονι Κάουαν. Πλέον, όμως, οι δύο ομάδες βάδιζαν στα ίδια επίπεδα, με τον Καράμπελα να ευστοχεί σε step-back τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου για να δώσει μετά από αρκετή ώρα προβάδισμα στην ομάδα του (51-50).

Η 4η περίοδος, ωστόσο, ξεκίνησε στο 61-61, αφού ο Κουζμίνσκας δέχθηκε τεχνική ποινή στη λήξη της προηγούμενης περιόδου, με τον Χέιλ να ευστοχεί στη βολή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε γίνει… ροντέο, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα των δύο ή τριών πόντων, αλλά τον Προμηθέα να καταφέρνει να ξαναπεράσει μπροστά στα 5:28’ πριν τη λήξη, μετά από παλικαρίσιο καλάθι του Ρέινολντς (72-74). Από τότε, οι πατρινοί έπαιρναν συνεχώς προβάδισμα, μέχρι 2 πόντους, με τους «κίτρινους» να έχουν πάντοτε την απάντηση, κυρίως με τον Νάιτ.

Ο πρώην NBAer, ωστόσο, έκανε ένα καθοριστικό λάθος στα 1:09’ πριν το φινάλε, αφού με το σκορ στο 83-83 υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ, με την κατοχή του Προμηθέα να φέρνει καλάθι απ’ τον Χέιλ, ενώ στη συνέχεια ο Κάουαν ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 83-86. Η ΑΕΚ πέτυχε γρήγορα καλάθι με τον Κουζέλογλου (85-86), αλλά ο Χέιλ ευστόχησε και στις 2 βολές που κέρδισε (85-88), με 18.4” να απομένουν. Η επίθεση των γηπεδούχων, όμως, δεν ήταν καλή, αφού ο ΜακΡέι έκανε το λάθος, με τον Ρέινολντς να κλέβει τη μπάλα και να πηγαίνει στη γραμμή για 2 βολές, όπου έβαλε τη μία (85-89). Ξανά ο Κουζέλογλου μείωσε (87-89 στο 39.55’), ο Χέιλ στην απέναντι πλευρά ξανάπηγε τη διαφορά στους τέσσερις (87-91), με το σκορ να μην αλλάζει ως το τέλος και τους πατρινούς να φεύγουν με το «διπλό» από τα Άνω Λιόσια.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ματς που η διαφορά των δύο ομάδων δεν ήταν τόσο μεγάλη, η ΑΕΚ υπέπεσε 16 φορές σε λάθος, ενώ ο Προμηθέας σε 5. Από αυτά τα λάθη της «Ένωσης», οι πατρινοί πήραν 12 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν 7 απ' τα λάθη της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.