27.5 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Προμηθέας 82-95: Τρίποντη εκτέλεση και break στα Άνω Λιόσια! (pics+vids)

Προμηθέας... από τα παλιά εμφανίστηκε στα Άνω Λιόσια και με τον Μάκη Γιατρά στον πάγκο θύμισε την ομάδα που πετύχαινε πολλά πέρυσι. Break στην έδρα της ΑΕΚ (82-95)για τους Πατρινούς με τρομερή επίδοση στα σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ75 και πλέον ο Προμηθέας φέρνει τη σειρά στο Δ. Τόφαλος την Τετάρτη (25/5, 17:00).

Ο Προμηθέας έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, όπου βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ, ενώ ο Άντι Ράουτινς από πλευράς ΑΕΚ με τα τρίποντά του διατηρούσε την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα κοντά στο σκορ, μέχρι να το ανακτήσει στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου. Με ένα έμμεσο και ένα άμεσο τρίποντο ο Προμηθέας μετέτρεψε το 22-19 σε 22-25, το οποίο ήταν και το σκορ που έκλεισε την περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να εξακολουθούν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, και αυτό να αλλάζει συχνά χέρια. Η ανάπαυλα βρήκε τους φιλοξενούμενους ξανά προηγούμενους, αυτή τη φορά στο +2 (42-44).

Με ένα σερί 5-0 ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η ομάδα του Μάκη Γιατρά, παίρνοντας αέρα επτά πόντων (42-49). Ο Προμηθέας ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους δώδεκα πόντους (52-64), περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε με τους Πατρινούς στο +11 (58-69).

Ο Προμηθέας μπήκε στην τελευταία περίοδο με σκοπό να χτίσει μη αναστρέψιμη διαφορά και έφτασε γρήγορα στο +18 (63-81). Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει, η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα και η ομάδα του Μάκη Γιατρά, έκανε break στα Άνω Λιόσια (82-95).

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης για τους Πατρινούς που έφυγαν με το "διπλό" από τα Άνω Λιόσια.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός πίσω από τη γραμμή των 6μ75, με τα τρίποντα να αποτελούν σημείο κλειδί για το επιθετικό του παιχνίδι (11/23, 47%).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.