21.3 C

ΑΕΚ-Προμηθέας 73-70: Επιβίωσε στη “μάχη” με τον Κουλμπόκα! (pics,vids)

Σε μία πραγματική μάχη στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με τα κρίσιμα τρίποντα των Φρέιζερ και ΜακΓκριφ νίκησε με 73-70 τον Προμηθέα. Ενός Προμηθέα που είχε έναν συγκινητικό Αρνόλντας Κουλμπόκας που πέτυχε 22 πόντους με 4/8 τρίποντα. Ο Λιθουανός μετά τον τραυματισμό του Τζο Γιάνγκ, πήρε πάνω του το επιθετικό φορτίο των Πατρινών, αλλά στην τελευταία επίθεση αστόχησε στο τρίποντο, με την «Βασίλισσα» να παίρνει την πολύτιμη νίκη. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μάντσεν και Φρέιζερ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Νωθρά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες καθώς το ένα άστοχο σουτ διαδέχονταν το άλλο. Μέσα σε αυτές τις συνθήκες της αναμέτρησης στα πρώτα της λεπτά η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με σουτ εντός πεδιάς και πήρε ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των τεσσάρων πόντων. Ο τραυματισμός του Τζο Γιάνγκ αναμφίβολα προκάλεσε παγωμάρα στις τάξεις των φιλοξενούμενων, με το δεκάλεπτο να λήγει 15-11 και τους γηπεδούχους να συντηρούν αυτό το μικρό προβάδισμα.

Η αστοχία έξω από τα 6.75 και από τις δύο πλευρές συνεχίστηκε και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Μάντσεν άρχισε να "ζεσταίνεται" στην επίθεση και με δικό του τρίποντο έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα για την ομάδα του Ηλία Κατζούρη που ήταν το +7, με το σκορ στο 27-20. Ο Προμηθέας αντέδρασε γρήγορα μην αφήνοντας να ξεφύγει το παιχνίδι με διψήφιες διαφορές και αντέδρασε. Βρήκε λύσεις επιθετικά με τους Κουλμπόκα και Μουράτο, έκλεισε με θετική νότα το πρώτο ημίχρονο. Αρχικά μείωσε στον ένα πόντο (32-31) με τους γηπεδούχους εν τέλη να προηγούνται στην ανάπαυλα με 34-31, με τις δύο βολές του Κένι Ουίλιαμς.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματική μάχη. Με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα, να πετυχαίνει το 4ο του τρίποντο στην αναμέτρηση, ο Προμηθέας επέστρεψε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα και το φινάλε της τρίτη περιόδου ήταν το μεγαλύτερο παράδειγμα για το πόσο ανταγωνιστικό ήταν. Ο Βασίλης Μουράτος με τρίποντο πίσω από τη σέντρα στην εκπνοή έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με 56-55. Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη.

Έτσι και έγινε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ είχε ένα προβάδισμα της τάξης των 1-3 πόντων αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, όπου η ομάδα του Ηλία Καντζούρη με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Τιμ Φρέιζερ και Κάμερον ΜακΓκριφ 73-66. Ο Προμηθέας επέστρεψε και στην τελευταία επίθεση αστόχησαν κατά σειρά οι Κουλμπόκα και Κάουαν με την ΑΕΚ να παίρνει εν τέλη την πολύτιμη νίκη.

Ο ΣΤΑΘΕΡΟΣ: Μπορεί ο Τιμ Φρέιζερ να ήταν καθοριστικός στο τέλος, όμως ο Αλεξάντερ Μάντσεν ήταν η σταθερή πηγή σκοραρίσματος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Φινλανδός σέντερ σημείωσε 14 πόντους με 6/7 σουτ εντός πεδιάς, 4 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε μία ανμέτρηση που πραγματικά βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού και η κάθε λεπτομέρεια μετράει. Η ΑΕΚ είχε καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (60%) έναντι 52% του Προμηθέα. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι έβρισκαν περισσότερα καλάθια μέσω συνεργασίας, καθώς είχαν 25 τελικές πάσες με τους φιλοξενούμενους να μένουν στις 15.