22.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Περιστέρι 99-113: Πρόκριση μετά από πανδαισία! (vids)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς δύο παρατάσεων στα Άνω Λιόσια ανάμεσα σε ΑΕΚ και Περιστέρι, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League με δύο ροζ φύλλα αγώνα σε ισάριθμα ματς, εκεί όπου το περιμένει ο Παναθηναϊκός. Τελικό σκορ το 99-113, με τις εναλλαγές συναισθημάτων να είναι πολλές σε μία αγωνιστική πανδαισία.

"Κιτρινόμαυρη" υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο μετά το καλό ολιγόλεπτο ξεκίνημα του Περιστερίου (2-9). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν ιδιαίτερα παραγωγική σκοράροντας 27 πόντους στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας σκορ από πολλούς διαφορετικούς παίκτες με μπροστάρη τον Κένι Ουίλιαμς. Η ΑΕΚ έκλεισε τα πρώτα δέκα λεπτά αγώνα στο +9 (27-18). Μπίλαν και Φρανσίσκο ροκάνισαν γρήγορα τη διαφορά της Ένωσης στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, το Περιστέρι προσπέρασε και στη συνέχεια κυριάρχησε απόλυτα. Με ένα επιμέρους 14-36 έγραψε το 41-54 του ημιχρόνου, με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, με τα ποσοστά ευστοχίας τους να είναι εκπληκτικά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ισορρόπησε πλησίασε ακόμη και στους 4 (66-70), ωστόσο ένα σερί 5-0 του Περιστερίου στο κλείσιμο της περιόδου δεν της επέτρεψε να κυνηγήσει την ισοφάριση ή την προσπέραση. Σκορ δεκαλέπτου ήταν το 68-75 με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κρατά σταθερά τα ηνία του ματς. Η ΑΕΚ ωστόσο δεν τα παράτησε, είχε σφυγμό μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα κυνηγώντας την ανατροπή. Η Ένωση είχε τα ψυχικά αποθέματα και με ένα καλάθι του Δημήτρη Φλιώνη λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση (87-87). Καταλυτική η παρουσία των Λεμάρ και Ουίλιαμς για τους "κιτρινόμαυρους". Σε ένα εκπληκτικό ματς με τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων, το τρίποντο του Κένι Ουίλιαμς απάντησε σε εκείνο του Φρανσίσκο κάνοντας το 95-94, με τον Ντένμον στην επόμενη φάση να βάζει το Περιστέρι μπροστά (95-96). Ο Ακίλ Μίτσελ κέρδισε φάουλ 4,2" πριν το φινάλε και με 1/2 βολές έστειλε το ματς στα ίσια (96-96). Ο Φρανσίσκο αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο αγώνας οδηγήθηκε σε ακόμη μία παράταση. Εκεί το Περιστέρι είχε περισσότερες αντοχές και καθαρό μυαλό και απέδρασε από τα Άνω Λιόσια με την πρόκριση.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Σε αγώνα που σκόραρε 113 πόντους, το Περιστέρι είχε πολλούς διακριθέντες. Πρώτος σκόρερ ο Μάρκους Ντένμον με 22 πόντους, με τον Φρανσίσκο να ακολουθεί με 22. Κομβική για ένα ακόμη παιχνίδι η παρουσία του "διπλού" Μπίλαν (12π., 12ρ.), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ίαν Χάμερ και Λεωνίδας Κασελάκης με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.