19.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ-Περιστέρι 97-101: Της στέρησε την 6η θέση με «ηγετικό» Ράγκλαντ (Vids-Pics)

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Basket League το Περιστέρι, επικρατώντας της ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με σκορ 101-97. Πλέον, η Ένωση περιμένει τα αποτελέσματα των ΠΑΟΚ και Κολοσσού προκειμένου να μάθει την τελική της κατάταξη στη Basket Lerague. Στο 15-7 «ανέβηκε» το Περιστέρι, στο 9-13 «υποχώρησε» η ΑΕΚ.

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, η ΑΕΚ έδωσε την ύστατη μάχη υποδεχόμενη το Περιστέρι, προκειμένου να κατακτήσει την 6η θέση της Basket League, με τον κόσμο των κιτρινόμαυρων ωστόσο να μη δίνει το «βροντερό παρόν». Οι δύο «μονομάχοι» μπήκαν με «άγριες διαθέσεις» στο παρκέ και πολύ γρήγορα ξεδίπλωσαν τις επιθετικές τους αρετές, με τις άμυνες να έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 29-29 και τους γηπεδούχους να βλέπουν τον Τζόρνταν Μακρέι να κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα. Στο «στρατόπεδο» των φιλοξενούμενων, ο Ζερμέν Λοβ βρέθηκε σε «δαιμονιώδη» φόρμα από νωρίς και βοήθησε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να αποσπαστεί από τους γηπεδούχους στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και να οδηγήσει το Περιστέρι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 7 πόντων (58-51).

Στη αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Ένωση ήταν καταιγιστική και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Με μεγαλύτερη προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γείρουν τη πλάστιγγα προς το μέρος τους, «τρέχοντας» στη τρίτη περίοδο ένα επιμέρους σερί 25-18. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 76-76, με το μομέντουμ να ανήκει ξεκάθαρα στην ΑΕΚ.

Στην τελική ευθεία του αγώνα το Περιστέρι ήταν πιο αποτελεσματικό. Με μεγαλύτερη ψυχραιμία σε άμυνα και επίθεση, με 14-5 επιμέρους στα τελευταία 4 λεπτά και έναν «διαστημικό» Τζο Ράγκλαντ, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 101-97. Το Περιστέρι έφτασε για 2η φορά στην ιστορία του σε θετικό απολογισμό στους εκτός έδρας αγώνες του μετά το 2001, με 6 νίκες σε 11 αγώνες μακριά από το Ανδρέας Παπανδρέου. Στο 15-7 «ανέβηκε» το Περιστέρι, στο 9-13 «υποχώρησε» η ΑΕΚ, η οποία κλείνει με αρνητικό πρόσημο τον απολογισμό στους εντός έδρας αγώνες της (5-6) μετά από τη σεζόν 2010-11(6-7).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Περιστερίου ήταν ο Τζο Ράγκλαντ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, 10 ασίστ και 3 ριμπάουντ, παίρνοντας από το χέρι τους φιλοξενούμενους οδηγώντας τους στην νίκη.

Εξαιρετικός και ο Ζερμέιν Λοβ για το Περιστέρι που πρόσθεσε 20 πόντους.

Την τριάδα για τους φιλοξενούμενους κλείνει ο Νέιτ Ρένφρο που πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Τζόρνταν Μακρέι που πέτυχε 27 πόντους, παλεύοντας για μεγάλα διαστήματα μόνος του για την Ένωση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Ένα συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού άλλαξε τον ρου του αγώνα. Τα ποσοστά ευστοχίας από την γραμμή του τριπόντου ήταν η μέρα με τη νύχτα για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ εκτέλεσε με 22% από μακριά (5/22), τη στιγμή που το Περιστέρι είχε ποσοστό ευστοχίας 50% (10/20), αριθμοί που ξεκάθαρα έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα:29-29/51-58/76-76/97-101