21.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Περιστέρι 78-72: “Κλείδωσε” με… άγχος την υπόθεση τετράδα (pics+vid)

"Καθάρισε" Περιστέρι και υπόθεση τετράδα η ΑΕΚ! Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα είδε την αντίστοιχη του Μίλαν Τόμιτς να επιστρέφει από το -18, αγχώθηκε, ωστόσο κατάφερε να πάρει το ματς (78-72) και να "κλειδώσει" το πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ (13-10). Στο 9-14 έπεσε το Περιστέρι.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με όπλο την καλή άμυνα και τις επιθετικές λύσεις, πήρε γρήγορα προβάδισμα (10-2). Το Περιστέρι πλησίασε στο σκορ, η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα διατήρησε το προβάδισμά της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (20-17). Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ εκτόξευσε τη διαφορά, κρατώντας πολύ χαμηλά στο σκορ την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς και πήγε με αέρα 13 πόντων στα αποδυτήρια (42-29).

Το Περιστέρι παρά την τροπή που είχε πάρει η αναμέτρηση, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και να πλησιάσει ακόμα και στους δύο πόντους με δύο τρίποντα του Γκιέλο και εν συνεχεία να ισοφαρίσει! Τελικώς με ένα σερί 4-0 στο τέλος του δεκαλέπτου, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων εν όψει του τελευταίου κρίσιμου δεκαλέπτου (59-55). Εκεί η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα κατάφερε να πάρει το ματς (78-72), παρά το γεγονός πως το Περιστέρι την... άγχωσε ως το τέλος και "κλείδωσε" την υπόθεση τετράδα.

ΔΙΔΥΜΟ "ΦΩΤΙΑ": Κίνο Κολόμ (21 πόντους, 7 ασίστ) και Ίαν Χάμερ (18 πόντους και 9 ριμπάουντ) τράβηξαν το κουπί για την ΑΕΚ και την ώθησαν σε μία αγχωτική νίκη.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.