15.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ-Περιστέρι 68-64: “Καθάρισε” με άμυνα και πολυδιάστατο Γιάνκοβιτς! (pics+vids)

Με τον τρομερό Γιάνκοβιτς να έχει πολυδιάστατη προσφορά, τον Φλιώνη να δίνει τις λύσεις στο σκοράρισμα και την εκπληκτική της άμυνα, η ΑΕΚ επικράτησε του Περιστερίου με 68-64 και με τις δύο νίκες που έχει στα μεταξύ τους ματς, έχει πλέον οριστικά το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το ξεκίνημα του ματς ήταν νευρικό με πολλά άστοχα σουτ κυρίως από το Περιστέρι, με την ΑΕΚ να βρίσκει περισσότερες λύσεις επιθετικά και να ηγείται στο σκορ. Όταν πέρασαν τα πρώτα λεπτά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άρχισε να βρίσκει τη σύνδεσή της με το καλάθι, ισορρόπησε το ματς και οι δύο ομάδες έκλεισαν ισόπαλες το πρώτο δεκάλεπτο (16-16). Το χαμηλό τέμπο συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Οι άμυνες κυριάρχησαν και δεν επέτρεψαν στον δείκτη του σκορ να ανέβει, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν. Η λήξη το ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +2 (31-33).

Εκρηκτικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος και σερί 15-0! Μέσα σε περίπου δυόμισι λεπτά η Ένωση με μπροστάρη τον Βλάντο Γιάνκοβιτς έχτισε διψήφια διαφορά (46-33), ξεσηκώνοντας τον κόσμο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Το Περιστέρι στο τέλος της περιόδου βρήκε κάποιους πόντους επιθετικά και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μέχρι και το -6 (52-46). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με ένα καλάθι του Κασελάκη έφτασε το ματς σε απόσταση ενός σουτ (52-49) και μπήκε για τα καλά στην αναμέτρηση. Στα κρίσιμα η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ανέβασε στροφές και ανέκτησε αέρα δέκα πόντων (63-53), βάζοντας βάσεις νίκης. Το θετικό αποτέλεσμα ήρθε για την ΑΕΚ που υπερισχύει οριστικά πλέον του Περιστερίου σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έκανε μεγάλο ματς σε όλους τους τομείς. Σκόραρε 10 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ, είχε 2 τάπες, 1 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο, βγάζοντας σημαντικές άμυνες για να φτάσει η ΑΕΚ στη νίκη.

ΤΟ ΚΟΜΒΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ: Το ξεκίνημα της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κομβικό. Με ένα σερί 15-0 έχτισε διψήφια διαφορά και είχε το πάνω χέρι μέχρι τη λήξη.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.