25.6 C
Σάββατο, 1 Ιουνίου, 2024

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 90-70: “Οδοστρωτήρας” Καμπενγκέλε! (vids+pics)

Με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο (28-8) και έναν κυρίαρχο Εμφιόντου Καμπενγκέλε, η ΑΕΚ ανέτρεψε μία διαφορά 17 πόντων επικρατώντας με 90-70 του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έκανε τα πάντα σωστά για είκοσι λεπτά, όμως στην επανάληψη παρασύρθηκε από τον ρυθμό της ΑΕΚ και μοιραία ξέμεινε από λύσεις στην επίθεση. Για τους νικητές ο Καμπενγκέλε είχε νταμπλ-νταμπλ με 30 πόντους (11/13 σουτ) και 16 ριμπάουντ. Πλέον οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 4-4.

Με διάθεση να τρέξουν εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι Εμφιόντου Καμπενγκέλε και Άντριου Χάρισον ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των ομάδων τους. Τα λάθη της ΑΕΚ όμως, έδιναν σταθερά ένα προβάδισμα 3-5 πόντων στην ομάδα του Φώτη Τακιανού. Μάλιστα, η πιεστική ζώνη του ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με την μέτρια άμυνα της "Ένωσης", έδωσαν στους φιλοξενούμενους ένα προβάδισμα οχτώ πόντων στη λήξη του δεκαλέπτου (25-17).

Οι "ασπρόμαυροι" συνέχισαν να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο "ζωγραφιστό" και σε συνδυασμό με τη  αστοχία της ΑΕΚ έξω από τα 6.75 διεύρυναν το προβάδισμά τους. Με τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Κένταλ Σμιθ, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο +16 (37-21) μετά από (15') παιχνιδιού. Το τάιμ άουτ του Χουάν Πλάθα διόρθωσε την κατάσταση, όμως πέρα του Καμπενγκέλε η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει άλλους πρωταγωνιστές. Μάλιστα με ωραίο κάρφωμα του σέντερ των γηπεδούχων η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφια επίπεδα. Έτσι, οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα του Φώτη Τακιανού να βρίσκεται στο +9 με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 45-36.

Η "Ένωση" έκλεισε το πρώτο μέρος με μόλις ένα τρίποντο (1/13) ενώ στον αντίποδα, ο "δικέφαλος" κυριαρχούσε στη ρακέτα έχοντας είκοσι πόντους στο "ζωγραφιστό".

Τελείως διαφορετική η εικόνα της ομάδας του Χουαν Πλάθα στις αρχές της επανάληψης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 11-2 και μέσα σε (4') εξανεμίστηκε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, με το σκορ να είναι 47-47. Από εκεί που οι φιλοξενούμενοι έκαναν σχεδόν τα πάντα σωστά στο πρώτο ημίχρονο, στην τρίτη περίοδο παρουσιάστηκαν αγνωριστοι. Πολλές λάθος πάσες, βεβιασμένες επιθέσεις και αργές επιστροφές στο αμυντικό τρανζίσιον, συνέθεσαν την εικόνα της ομάδας. Η ΑΕΚ, με την ώθηση του κόσμου της, το εκμεταλλεύτηκε και βρέθηκε αυτή στο +13 (64-51), μία εναλλαγή 22 πόντων δηλαδή. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους στο +11 (64-53) με το σκορ της περιόδου να είναι 28-8!

Η ομάδα του Χουάν Πλάθα έπρεπε να συντηρήσει αυτή την απόδοση εάν ήθελε να φτάσει στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, όμως έβρισκε συνεχώς στον... "τοίχο" Καμπενγκέλε, ενώ πέρα των Χάρισον και Τζάστιν Άλστον οι υπόλοιποι υστερούσαν. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ συντηρούσε μία διψήφια διαφορά και με την άμυνά της δεν κινδύνεψε στην τέταρτη περίοδο. Έτσι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και έφτασε στις τέσσερις νίκες, όσες και ο ΠΑΟΚ.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ: Δίχως την παραμικρή αμφιβολία ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε. Ο Καναδός σέντερ έδειχνε να υπερέχει στη ρακέτα, σε σχέση με τους υπόλοιπους, σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ακόμα και στο κακό πρώτο ημίχρονο της "Ενωσης", ήταν η μόνη σταθερή πηγή κινδύνου για την άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο 26χρονος τελείωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους (11/13 σουτ, 2/2 τριπ.) 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα σε 26:39 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μεγάλη η διαφορά στις ασίστ για τις δύο ομάδες (21-11), δείγμα του πόσο πιο αποτελεσματική ήταν η επίθεση των γηπεδούχων. Παράλληλα, 31-8 ήταν το επιμέρους σερί της ΑΕΚ που από το -16 βρέθηκε να προηγείται με (64-51) λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ουσιαστικά αυτό ήταν και το καθοριστικό διάστημα (17'-30') που έκρινε τον νικητή.