17.9 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 72-67: «Κιτρινόμαυρες» ψυχάρες (pics+vid)

Η ΑΕΚ των σημαντικών προβλημάτων ήταν η νικήτρια του εντός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League με 72-67.

Η Ένωση δεν είχε στη σύνθεσή της τους Νίκο Παππά και Μπράιαν Ανγκόλα, ωστόσο με «όπλο» τη σπουδαία άμυνα έκαμψε την αντίσταση των «ασπρόμαυρων» κι έφτασε τους 18 βαθμούς με έξι νίκες και ισάριθμες ήττες, ενώ οι Θεσσαλονικείς έμειναν στους 15 βαθμούς με ρεκόρ 4-7.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι θα γινόταν μεγάλη «μάχη». Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησαν αρκετά «ζεστοί» τον αγώνα και προηγήθηκαν γρήγορα με 15-8, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν και με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Φλιώνη πλησίασαν και στο 10' το σκορ ήταν ισόπαλο 21-21.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και ξέφυγαν με 29-21, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση να τους επιτρέψουν να πάρουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά. «Έσφιξαν» την άμυνά τους και προσπέρασαν 30-29 με σερί 9-0. Μάλιστα πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με διαφορά πέντε πόντων (36-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε πλήρως στο σύνολο του Στέφανου Δέδα. Με κυριαρχική παρουσία τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση κι επιμέρους σκορ 25-10 κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού των Άνω Λιοσίων έγραφε 61-51 και οι γηπεδούχοι είχαν πια τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού βρήκε την ΑΕΚ να υπερασπίζεται μέσω σπουδαίας άμυνα το προβάδισμά της και να φτάνει τελικά σε δίκαιη νίκη με 72-67.

«ΣΚΕΠΑΣΕ» ΤΑ ΚΑΛΑΘΙΑ: Ο Ίαν Χάμερ ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ, καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους (οι 15 στο δεύτερο ημίχρονο), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και μόλις ένα λάθος, με τον Αμερικανό να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες. Άποντος στο ντεμπούτο του ο Άντι Ράουτινς. Για τους ηττημένους προσπάθησε ο Μάρβιν Τζόουνς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετός για να αποτρέψει την ήττα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρά τις απουσίες, οι γηπεδούχοι πήραν πολλούς περισσότερους πόντους από τους παγκίτες τους κι έμελλε να κάνουν τη διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες που δεν βρέθηκαν στην πεντάδα της Ένωσης μπήκαν στο γήπεδο και πρόσφεραν 32 πόντους, έναντι μόλις 18 από τους παίκτες του ΠΑΟΚ που δεν βρίσκονται στη βασική πεντάδα.