21.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 71-83: Απόδραση με Ράιλι! (pics+vid)

Ο ΠΑΟΚ με μία μεγάλη εμφάνιση πήρε σπουδαίο "διπλό" στα Άνω Λιόσια, νίκησε την ΑΕΚ με 83-71, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Τζέιλεν Ράιλι που... βομβάρδισε τα καλάθια της Ένωσης! Τρίποντα και ριμπάουντ τα σημεία-κλειδιά της μεγάλης νίκης των "ασπρόμαυρων".

"Καυτή" ΑΕΚ, "καυτός" Φρέιζερ με δύο τρίποντα και ξεκίνημα με σερί 8-0 για την Ένωση. Η διαφορά έγινε σύντομα διψήφια (12-2), πριν ο ΠΑΟΚ βρει τα πατήματά του, μαζέψει την απόσταση και ισοφαρίσει (16-16). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να έχει την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (21-20). Στην δεύτερη περίοδο οι "ασπρόμαυροι" πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, υπερτερούσαν στα ριμπάουντ και πήραν διαφορά ακόμα και εννέα πόντων (29-38) απέναντι στην ΑΕΚ που δυσκολευόταν να βρει τη σύνδεσή της με το καλάθι. Ο Φρέιζερ με προσωπικούς του πόντους κράτησε την Ένωση σε απόσταση ενός σουτ στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον ΠΑΟΚ να κρατά το μικρό προβάδισμά του και την ΑΕΚ να βρίσκεται από κοντά. Στο +4 έκλεισε το δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη και όλα θα κρίνοντας στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Πέντε μαζεμένοι πόντοι του Ράιλι έφεραν τον ΠΑΟΚ στο μέγιστο της διαφοράς του (52-61). Οι βολές του ίδιου τον έφεραν στο +11 (54-65), βάζοντας δύσκολα στη γηπεδούχο Ένωση. Ο Ράιλι υπέγραψε τη μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ και οι "ασπρόμαυροι" έφυγαν με το "διπλό" από τα Άνω Λιόσια με διαφορά 12 πόντων (71-83).

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Με 23 πόντους και 5/7 τρίποντα... εκτέλεσε την ΑΕΚ ωθώντας τους Θεσσαλονικείς σε μία μεγάλη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τρίποντα και ριμπάουντ έδωσαν στον ΠΑΟΚ το ροζ φύλλο αγώνα. Με 13/30 τρίποντα και 40 ριμπάουντ έναντι 27 της Ένωσης, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πέτυχε το σπουδαίο "διπλό".

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.