26.3 C
Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 77-73: “Βασίλισσα” για τετράδα! (pics)

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, η Ένωση πήρε σπουδαία νίκη με 77-73, με τον Δημήτρη Φλιώνη να πετυχαίνει το καθοριστικό καλάθι υπέρ της ΑΕΚ και τον Μπέικον να αστοχεί στην τελευταία επίθεση των "πράσινων"!

Με ένα σερί 6-0 ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος είχε χαμηλό ρυθμό, με τους "πράσινους" σταθερά σε θέση ισχύος. Το σκορ έπειτα από δέκα λεπτά αγώνα ήταν 15-19. Ένα μικρό σερί 5-0 της ομάδας του Χρήστου Σερέλη ακολούθησε ένα 10-0 της ΑΕΚ, η οποία πέρασε μπροστά με 25-24 ξεσηκώνοντας το κλειστό των Άνω Λιοσίων. Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη που περιόρισε αισθητά τον Παναθηναϊκό και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια (37-34).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε στα Άνω Λιόσια με την Ένωση να διατηρεί το προβάδισμά της και στο τρίτο δεκάλεπτο (60-56), με τον Μπέικον να δίνει λύσεις για τον Παναθηναϊκό από την περιφέρεια όντας σε πολύ καλή μέρα στο σκοράρισμα. Με ένα σερί 7-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι "πράσινοι" με μπροστάρη τον Αμερικανό έφτασαν στο +5 (60-65) πριν ο Γιάνκοβιτς ευστοχήσει για τρεις (63-65). Ενώ για ένα μεγάλο μέρος του αγώνα ο Μπρίντον Λεμάρ ήταν άστοχος, με μερικά μεγάλα σουτ έβαλε την ΑΕΚ ξανά μπροστά (69-67) ανεβάζοντας την ψυχολογία της. Με το σκορ στο 73-73, ο Δημήτρης Φλιώνης ευστόχησε στην εκπνοή της επίθεσης της Ένωσης κάνοντας στο 75-73, με 28.6 να μένουν στο χρονόμετρο! Ο Γκριγκόνις αστόχησε σε δύο βολές, η μπάλα παρέμεινε για τον Παναθηναϊκό που αστόχησε εκ νέου με τον Μπέικον και οι δύο βολές του Μάιλς υπέγραψαν το 77-73 για την ΑΕΚ.

"ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ" ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ, ΠΑΛΕΥΕ Ο ΜΠΕΙΚΟΝ: Με πρώτο σκόρερ τον Ακίλ Μίτσελ με 17 και τους Γιάνκοβιτς, Μάιλς και Λεμάρ να ακολουθούν με 14, η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις επιθετικά, με τον Μπέικον να προσπαθεί από την περιφέρεια για τον Παναθηναϊκό με 22 πόντους και τον Γκριγκόνις να προσθέτει 17.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.