19 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 69-89: Τη… διέλυσε και τα λένε ξανά στο Ηράκλειο (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα (69-89) από την έδρα της ΑΕΚ στο επεισοδιακό παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Πέμπτη (15/2) για τα προημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο Κρήτης.

Οι «πράσινοι» άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Άρη στο ΟΑΚΑ κι επέστρεψαν στις επιτυχίες φτάνοντας τους 35 βαθμούς και παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στον αντίποδα οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν και με 25 βαθμούς συγκατοικούν στην έβδομη θέση της κατάταξης με τον Κολοσσό Ρόδου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι υπήρξε προσωρινή διακοπή στο τρίτο δεκάλεπτο λόγω υβριστικών συνθημάτων κατά της Βάσως Τσαρούχα δίχως να χρειαστεί να υπάρξει εκκένωση.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι με τον ΜακΡέι να είναι «ζεστός» και προηγήθηκαν γρήγορα με 9-5, όμως στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έχοντας μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια κατάφεραν να περάσουν εκείνοι μπροστά και να «χτίσουν» μία σημαντική διαφορά, ξεφεύγοντας ακόμα και με 15 πόντους (13-28), πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος με 16-28.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε μεγάλες διαφορές σε σχέση με το πως έκλεισε το εναρκτήριο κομμάτι του ματς και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν δίχως ιδιαίτερο κόπο το προβάδισμα, χάνοντας τον Ματίας Λεσόρ με τραυματισμό. Παρά το γεγονός ότι σε κάποια σημεία οι γηπεδούχοι έβγαζαν αντίδραση, δεν είχαν σταθερότητα και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να είναι μπροστά στο σκορ με 35-48.

Η ομάδα του κόουτς Ζούρου θέλησε να πλησιάσει στο σκορ με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μ' επιμέρους σκορ 13-6 σε λιγότερο από τρία λεπτά πλησίασε 48-54, αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στο 24' πάντως και με το σκορ 48-58 υπήρξε προσωρινή διακοπή λόγω υβριστικών συνθημάτων κατά της ρέφερι Βάσως ΤσαρούχαΤελικά μετά από περίπου δέκα λεπτά οι τρεις διαιτητές επέστρεψαν για να συνεχιστεί το παιχνίδι, ξεκαθαρίζοντας ότι σε περίπτωση που επαναλαμβανόταν το ίδιο σύνθημα, θα υπήρχε εκκένωση.

Έστω κι αν η διακοπή αποσυντόνισε τους πάντες, ο Παναθηναϊκός διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού στα Άνω Λιόσια έγραφε 53-68 και οι «πράσινοι» είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε με τυπική διαδικασία με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί πλήρως και στις δύο πλευρές του παρκέ και να εκτοξεύει τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους (63-85, 37'), έχοντας βάλει τέλος στα όποια όνειρα έκαναν οι γηπεδούχοι για να δυσκολέψουν τους αντιπάλους τους. Το μόνο που απέμενε ήταν να ακουστεί η κόρνα της λήξης που βρήκε την ομάδα του Αταμάν να επικρατεί άνετα με 89-69 και τους δύο αντιπάλους να δίνουν ραντεβού για την προσεχή Πέμπτη (15/2) στο Ηράκλειο, στο πλαίσιο των προημιτελικών του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Ο Κέντρικ Ναν για ακόμα μία φορά ήταν ο άνθρωπος ο οποίος ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους «πράσινους». Ο Αμερικανός γκαρντ σταμάτησε στους 19 πόντους. Παράλληλα το «τριφύλλι» είχε έντεκα παίκτες οι οποίοι σκόραραν, με μοναδική εξαίρεση τον Λευτέρη Μαντζούκα. Από το «ναυάγιο» των γηπεδούχων διασώθηκε μόνο ο ΜακΡέι με 15 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ με μεγάλη διαφορά και αυτό το γεγονός τον βοήθησε να πάρει μία άνετη νίκη, ενώ παράλληλα σούταρε καλά και από το τρίποντο με 9/20, στοιχεία που τον οδήγησαν σε μία άνετη επικράτηση.