23.2 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ – Μούρθια 79-84: Έκανε τη ζωή της δύσκολη… (pics, vids)

Η ΑΕΚ γνώρισε μια δίκαιη ήττα απ' την Μούρθια με 79-84, σε ένα παιχνίδι που πήγε στα μέτρα της ισπανικής ομάδας κι έτσι έγινε πολύ δύσκολη η υπόθεση πρόκριση για την ομάδα του Ηλία Ζούρου. Πλέον, οι Ισπανοί βρίσκονται στην κορυφή με 3-0, όντες με το 1.5 πόδι στην επόμενη φάση, ενώ η «Ένωση» παρέμεινε στην τελευταία θέση χωρίς νίκη (0-3) και τώρα... τρέχει.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένα και με μεγαλύτερη ενέργεια απ’ τους αντιπάλους της στο παιχνίδι και ήδη «έτρεξε» από πολύ νωρίς το πρώτο της καλό σερί (9-0), για να πάρει προβάδισμα 6 πόντων στο πεντάλεπτο (11-5). Παρ’ όλα αυτά, όσο καλή άμυνα και να έπαιζε η «Ένωση», οι Ισπανοί έδειχναν να βρίσκονται σε καλή μέρα πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 κι έτσι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (17-17) μετά απ’ το 2ο προσωπικό τρίποντο του Σλέβα (4/8 συνολικά στο 7’). Τα υπόλοιπα τρία λεπτά της περιόδου «κύλησαν» με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ κι έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 25-27 μετά από εύστοχο τρίποντο του Κουπέιν στην εκπνοή. Αξίζει να σημειωθεί πως στα πρώτα 10’ του αγώνα η Μούρθια μετρούσε 5/10 τρίποντα, ενώ η ΑΕΚ είχε 11/19 σουτ.

Η 2η περίοδος απέκτησε ένα πιο αμυντικογενές μοτίβο. Οι δύο αντίπαλοι στηριζόντουσαν πλέον πολύ στην άμυνά τους, τα ποσοστά αμφότερων χάλασαν και φυσικά ο χαμηλός αριθμός λαθών του 1ου δεκαλέπτου ανέβηκε. Η ΑΕΚ, πάντως, επανάκτησε το προβάδισμά της έπειτα από σερί 7-0 των Χόλινς, Μόργκαν και Νετζίπογλου (34-30), όμως η ισπανική ομάδα αντέδρασε ξανά και έφτασε αμέσως στο +2 (34-36). Τελικά, το ημίχρονο έληξε 39-42, με τους γηπεδούχους να μην εκμεταλλεύονται το 1/7 τρίποντα των Ισπανών στη 2η περίοδο.

Η ΑΕΚ μόλις στα πρώτα 36” του 2ου ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί, με τους Χολ και ΜακΡέι να «ανοίγουν» λογαριασμό σε αυτό το δεκάλεπτο. Η… χαρά αμέσως σταμάτησε, όμως, για την «Ένωση», καθώς στην αμέσως επόμενη επίθεση της Μούρθια ο Λάγκστον Χολ υπέπεσε στο 4ο προσωπικό του φάουλ, αναγκάζοντας τον Ηλία Ζούρο να τον αντικαταστήσει με τον Ζώη Καράμπελα και να τον αφήσει στον πάγκο για πάρα πολλή ώρα. Ακόμη κι έτσι πάντως, αυτό δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τους γηπεδούχους, αφού μέσα απ’ την καλή τους άμυνα έβρισκαν ρυθμό και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσουν το σερί τους στο 9-0 και το σκορ στο 48-42. Η απάντηση ήταν άμεση απ’ τη Μούρθια, καθώς με 5 αναπάντητους πόντους μείωσε σε 48-47, ενώ στη συνέχεια πέρασε και μπροστά με 50-56. Το κακό για την ΑΕΚ σ’ αυτό το σημείο δεν ήταν άλλο απ’ το ότι άρχισε να… ζεσταίνεται ο Ένις, ο οποίος για 24’ ήταν άποντος (με 7 ασίστ όμως), αλλά μέσα σε σχεδόν δύο λεπτά… ξεμπούκωσε με 3/3 τρίποντα! Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο έφτασε τη διαφορά της ακόμη στο +8 (52-60, 27'), όμως η «Ένωση» δεν άφησε το ματς να της ξεφύγει, «κλείνοντας» το δεκάλεπτο στο 60-62 δια χειρός ΜακΡέι (12/18 απ' τους πόντους του ήταν στην 3η περίοδο).

Η πρώτη επίθεση της ελληνικής ομάδας στην 4η περίοδο βρήκε στόχο και ο Ραντλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 63-62, όμως το ίδιο… έργο επαναλήφθηκε ξανά, με τους Ισπανούς να «τρέχουν» 6-0 και να πηγαίνουν στο +5 (63-68). Η ΑΕΚ, πάντως, ισοφάρισε λίγο αργότερα, ωστόσο ένα καλάθι-φάουλ απ’ τον Σαντ-Ρόος «έσπασε» την ισοπαλία (72-75). Ο ΜακΡέι «απάντησε», αλλά σε εκείνο το σημείο ήταν η στιγμή του Τοντόροβιτς, ο οποίος με δύο τρίποντα «έγραψε» το 76-83 στο 1:51’ πριν το φινάλε. Οι άμυνες βγήκαν στη συνέχεια, ωστόσο στην επίθεση δεν έβρισκε καλάθι το σύνολο του Ηλία Ζούρου, με αποκορύφωμα το 1/3 βολές του Ραντλ και με το σκορ στο 78-84 κι έτσι το τελικό 79-84 την στέλνει με το… ένα πόδι εκτός συνέχειας.

Ο «X-FACTOR»: Μπορεί ο Μάρκο Τοντόροβιτς να ήταν ο 1ος σκόρερ της Μούρθια στο παιχνίδι και ο Ντίλαν Ένις να ήταν αυτός που... ξεκόλλησε την ισπανική ομάδα σε ένα κρίσιμο σημείο στην 3η περίοδο και μοίρασε και 9 ασίστ, ωστόσο ο παράγοντας «Χ» για τον Σίτο Αλόνσο δεν ήταν άλλος απ' τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Χάουαρντ Σαντ-Ρόος. Ο Κουβανός γκαρντ μέτρησε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ, πετυχαίνοντας μάλιστα κι ένα άκρως καθοριστικό έμμεσο τρίποντο στο τελευταίο τετράλεπτο για το 72-75. Εκτός όλων αυτών, έκλεψε και τρεις φορές τη μπάλα, κάνοντας γενικότερα εξαιρετική δουλειά πάνω στα ποιοτικά γκαρντ της «Ένωσης».

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ «πληγώθηκε» ξεκάθαρα απ' τη γραμμή των 6μ75. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου σούταρε πολύ λίγες φορές από εκεί, μόλις 11, ευστοχώντας στις 3 από αυτές, ενώ από την άλλη η Μούρθια, που της... αρέσει να σουτάρει, μέτρησε 32 εκτελεσμένα τρίποντα, με τα 11 από αυτά να είναι εύστοχα. Μπορεί η «Ένωση», πάντως, να είχε 20 παραπάνω σουτ 2 πόντων απ' τους Ισπανούς (29/52, έναντι 18/30), όμως αυτά δεν ήταν αρκετά για να φέρουν το παιχνίδι στη μεριά της ελληνικής ομάδας.