24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ-Μαρούσι 91-89: Θρίλερ με Κουζμίνσκας ήρωα! (pics+vids)

Σε μία αναμέτρηση, με πολύ ωραίο και γρήγορο ρυθμό, χωρίς σκοπιμότητες, η ΑΕΚ με καλάθι του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας στην εκπνοή πήρε τη νίκη με 91-89 απέναντι στο Μαρούσι. Ένα Μαρούσι απόλυτα διαβασμένο και με έναν καταπληκτικό Άχμεντ Χιλ (40 πόντους) κοίταξε στα μάτια την Ένωση χάνοντας στο τελευταίο σουτ. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κουζμίνσκας (19 πόντους,6 ριμπάουντ) και Τζόρνταν ΜαΡέι (17 πόντους). Στο 5-5 πλέον η ομάδα του Χουάν Πλάθα, ενώ το Μαρούσι έπεσε στο 3-7.

Γρήγορος ρυθμός από τις δύο ομάδες, οι οποίες στα πρώτα λεπτά αντάλλαζαν καλάθια, με καμία να μην αποκτά κάποιο προβάδισμα. Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, οδήγησε την ΑΕΚ σε ένα επιμέρους σερί 9-0. Έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7 στο (7') της αναμέτρησης με το σκορ στο 21-14. Το Μαρούσι όμως δεν άφησε την Ένωση να ξεφύγει. Με τον Άχμεντ Χιλ να έχει ήδη έντεκα πόντους, πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την ΑΕΚ να προηγείται με 24-22.

Το Μαρούσι συνέχισε την ανοδική του πορεία και στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Βρίσκοντας αρκετούς πόντους από αιφνιδιασμούς, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 11-4 σερί, με το οποίο βρέθηκαν να προηγούνται με 33-28. Η ομάδα του Χουάν Πλάθα αντέδρασε γρήγορα. Με τους Τζόρνταν Μακρέι και Τζάστιν Τίλμαν να παίρνουν τη "σκυτάλη" στο σκοράρισμα, οι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν σε 37-37, ενώ βρέθηκαν στο +4 (43-39) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Άχμεντ Χιλ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ, με δικό του καλάθι έκανε το 46-45, όμως το τρίποντο του Μακρέι επανέφερε την Ένωση στο +4. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 49-45.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ακριβώς με την ίδια εικόνα. Οι δύο ομάδες δεν αποσκοπούσαν σε σκοπιμότητες και σκληρό παιχνίδι, αλλά έδιναν έμφαση στην γρήγορη κυκλοφορία. Η ΑΕΚ συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των 2-4 πόντων, σε όλη τη διάρκεια του δεκάλεπτου με τον ΜακΡέι να συνεχίζει την καλή του επιθετική παρουσία. Το Μαρούσι ακολουθούσε όμως καταπόδας και την κατάλληλη στιγμή "χτύπησε". Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη με ένα επιμέρους 10-4 σερί πήρε και πάλι το προβάδισμα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προρηγούμενη με 67-65.

Ο Άχμεντ Χιλ είχε ήδη 28 πόντους, με την ΑΕΚ να αδυνατεί να τον αντιμετωπίσει στην άμυνα. Πλέον τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ένα τελευταίο δεκάλεπτο που χάρισε πολλές συγκινήσεις. Αρχικά, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη έχοντας το μομέντουμ, πήρε το μεγαλύτερό της προβάδισμα στην αναμέτρηση, το +5 (77-72). Κάποια όμως λάθη στη συνέχεια, έδωσαν το δικαίωμα στην ΑΕΚ να αντιδράσει και να ξαναπάρει τα "ηνία" της αναμέτρησης. Με μόλις 30" να απομένουν η Ένωση βρισκόταν στο +4 (87-83). Όμως ο Αχμεντ Χιλ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Αμερικανός γκάρντ κέρδισε τρεις βολές μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (87-86). Στη συνέχεια ο Τσέισον Ράντλ με λέι απ έφερε την ομάδα του στο +3, όμως και πάλι ο Χιλ, με τρίποντο από τα εννέα μέτρα ισοφάρισε σε 89-89, με μόλις 1,2" να απομένουν. Ο Πλάθα πήρε τάιμ άουτ και με ένα ωραίο πλέι, έφερε την μπάλα στον Κουζμίνσκας κάτω από το καλάθι. Ο Λιθουανός δεν αστόχησε και έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟΣ: Αναμφίβολα ο τίτλος του ήρωα και καλάθι της αναμέτρησης άνηκαν στον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας. Όμως ο Άχμεντ Χιλ ήταν πραγματικά φοβερός. Δεν βλέπουμε συχνά παίχτες στα ελληνικά γήπεδα να σημειώνουν 40 πόντους. Ο Αμερικανός γκάρντ ήταν από το πρώτο κίνδυνος για την άμυνα της ΑΕΚ και πήγε κυριολεκτικά σχεδόν μόνος του να πάρει το παιχνίδι για τους φιλοεξνούμενους. Ο απολογισμός του 40 πόντοι με (13/22 σουτ, 7/15 τρίποντα), 3 τελικές πάσες, 2 λάθη, 2 κλεψίματα σε 39:12 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Μαρούσι είχε 70% στα δίποντα και 20 τελικές πάσες για 34 καλάθια, με την ΑΕΚ να έχει μόλις 13 ασίστ. Όμως έχασε οριακά τη μάχη των λαθών (15-12) που σε μία τόσο "κλειστή" αναμέτρηση μπορούν να κρίνουν πολλά. Επίσης η Ενωση είχε 8/20 τρίποντα με ποσοστό 40%.